Oficer prasowy 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej kpt. Marcin Misiak zaznaczył, że w związku z pandemią COVID-19 żołnierze WOT brali w ostatnich miesiącach udział w operacji pod kryptonimem „Odporna Wiosna”. - Działania skupione były na wspieraniu lokalnej społeczności w walce z koronawirusem. Teraz, gdy restrykcje epidemiczne uległy złagodzeniu, również wielkopolska brygada postanowiła znów przyjmować chętnych w swoje szeregi - poinformował.

Dodał, że w sobotę do szkolenia w jednostce w Lesznie przystąpiło niemal 90 rekrutów. - Swoje marzenia o zostaniu żołnierzem postanowiło spełnić wielu uczniów i studentów, ale także lekarz, siatkarz, listonosz, kucharz czy mechanik - podał.

Dowódca 12. WBOT płk Rafał Miernik podkreślił, że szkolenie rekrutów będzie odbywać się zgodnie z zachowaniem reżimu sanitarnego. - To nowa sytuacja w naszej jednostce. Oznacza to, że kandydaci będą ćwiczyć w mniejszych grupach. Każde szkolenie musi poprzedzać wywiad na temat stanu zdrowia rekrutów oraz dotychczasowej aktywności. Wszyscy żołnierze zostaną wyposażeni w środki ochrony osobistej. Instruktorzy będą każdorazowo udzielać wytycznych na temat profilaktyki zakażeń - opisał.

Oficer prasowy jednostki przekazał, że przez cały okres szkolenia, do każdej z grup będą przydzieleni ci sami instruktorzy, a grupy szkoleniowe będą oddzielone od siebie. - Dotyczy to również zakwaterowania, transportu oraz wyżywienia. Na bieżąco monitorowana będzie (sytuacja) epidemiologiczna w każdej grupie szkoleniowej. Jeżeli ryzyko zakażenia będzie duże, szkolenie zostanie przerwane - podał kpt. Misiak.

Szkolenie podstawowe rekrutów rozpoczyna test sprawności fizycznej. Przyszli żołnierze będą następnie uczeni obsługi broni, elementów taktyki, udzielania pierwszej pomocy na polu walki. Świeżo przyjęci rekruci złożą przysięgę wojskową 9 sierpnia. Następnie będą się jeszcze szkolić przez 3 lata, zanim osiągną gotowość bojową.

Obecnie w szeregach 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Stanisława Taczaka służy ponad 1,5 tys. żołnierzy. W skali kraju, WOT liczy już ponad 24 tys. żołnierzy, w tym ponad 21 tys. ochotników.