Doszliśmy do Wilna

  

Wszystko miało być inaczej. W tym roku na pątniczy szlak z Suwałk wyruszyła XXX Międzynarodowa Pielgrzymka Piesza do Ostrej Bramy. Ma ona piękną tradycję. Powstała jako dziękczynienie za odzyskanie wolności przez narody Europy Środkowo-Wschodniej. Założyli ją salezjanie i oni są do dzisiaj głównymi organizatorami tego wyjątkowego wydarzenia.

Co roku bierze w niej udział ponad tysiąc pątników. W ostatnich latach pielgrzymowali nie tylko Polacy z kraju i emigracji, lecz także Litwini, Białorusini, Ukraińcy, Rosjanie, Słowacy, Niemcy, Anglicy czy też Serbołużyczanie. Chcieliśmy w tym roku uczcić w sposób szczególny nasz jubileusz. Mieliśmy piękne plany. Pan Bóg miał jednak wobec nas inne zamiary.

Na szlak wyszło w Suwałkach zaledwie kilku księży z kierownictwa pielgrzymki. Przez dwa ostatnie dni pielgrzymował z nami także bp Adrian Galbas SAC. Towarzyszyli im przedstawiciele każdej ze służb pielgrzymkowych oraz grupa medialna, która na bieżąco relacjonowała wydarzenia z trasy: każdą mszę św. i maryjne apele, krótkie pozdrowienia od pielgrzymujących księży i codzienne koncerty Pawła Piekarczyka. Udało się nam zmobilizować około tysiąca pielgrzymów duchowych nie tylko z Polski, lecz także z różnych części świata, m.in. z Wileńszczyzny.

Stworzyliśmy w ten sposób piękną modlitewną wspólnotę ponad granicami. Właśnie poprzez media starali się oni włączać w nasze pielgrzymowanie i codziennie w swoich parafiach uczestniczyć w Eucharystii. To niezwykły dar, który nam, fizycznie podążającym do Matki Miłosierdzia, dodawał skrzydeł.

W życiu odbyłem wiele pielgrzymek, ale ta jest szczególna. Wzruszałem się na trasie naszą garstką i dziękowałem Panu Bogu, że również i ja zostałem do niej wybrany. Jakże wymowne stawały się w kontekście czasu, który przeżywamy, wypowiadane na szlaku słowa modlitwy: „Panie Jezu Chryste, Synu Boga, zmiłuj się nad nami i nad całym światem!”, czy też „Dla Jego bolesnej męki, miej Miłosierdzie dla nas i świata całego!”.
W każdej parafii na pątniczym szlaku modliliśmy się z miejscowymi kapłanami i wiernymi o silną wiarę dla nas wszystkich w tych ciężkich czasach doświadczenia pandemii. Byśmy zaufali Panu Bogu i przeszli przez to doświadczenie silniejsi. Niech się tak stanie. U stóp Matki Bożej Ostrobramskiej prosiliśmy dobrego Boga, by nas uwalniał od lęku i wlał pokój w nasze serca.

W Wilnie czekało na nas ok. 250 pielgrzymów duchowych, a nasze pielgrzymowanie zakończyliśmy mszą św. pod przewodnictwem bp. Galbasa SAC. Okolicznościową homilię wygłosił inspektor warszawskiej prowincji salezjańskiej ks. Tadeusz Jarecki SDB. Wszystkim, którzy łączyli się z nami duchowo, dziękuję! Do zobaczenia za rok!

 


Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts