119 mld zł na ochronę 5 mln miejsc pracy

geralt
pixabay.com CC creative commons

Do tej pory przeznaczyliśmy 119 mld zł na ochronę ponad 5 mln miejsc pracy. Działania w ramach tarczy antykryzysowej były świadome i odpowiedzialne – mówiła w Sejmie minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Szefowa MRPiPS przedstawiła informację dotyczącą działań w ramach tarczy antykryzysowej w kontekście wsparcia pracowników, pracodawców i skutków tych mechanizmów dla rynku pracy. O informację zawnioskował klub PiS.

Przedstawicielka wnioskodawców Anita Czerwińska oceniła, że polski rząd poradził sobie z wyzwaniami związanymi z epidemią COVID-19. Wskazała przy tym m.in. na wsparcie skierowane do przedsiębiorców. Czerwińska zapytała minister rodziny o efekty tarczy antykryzysowej, poprosiła o przedstawienie konkretnych danych.

Maląg przypomniała, że rząd stanął w marcu w obliczu stworzenia mechanizmów, które mają ratować miejsca pracy. Poinformowała, że na ten cel przeznaczono 119 mld zł i ochroniono w ten sposób ponad 5 mln miejsc pracy. Wymieniła instrumenty wsparcia realizowane w ramach tarczy antykryzysowej.

Wśród narzędzi wsparcia są dofinansowania do wynagrodzeń – to ponad 12 mld zł dla 3 mln pracowników. Środki te zostały przekazane z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Funduszu Pracy

wskazała minister.

Podkreśliła, że dużym zainteresowaniem cieszyły się także świadczenia postojowe.

To ponad 4,4 mld zł wsparcia dla osób pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych oraz samozatrudnionych

podała Maląg.

Dodała, że umarzalne pożyczki do 5 tys. zł, to z kolei ponad 8,8 mld zł, które trafiło do mikroprzedsiębiorców.

Szefowa MRPiPS przekazała, że z obowiązku płacenia składek zostało zwolnionych 6,5 mln przedsiębiorców. Na ten cel w sumie przeznaczono ponad 16 mld zł. Wspomniała także o wprowadzonym dodatkowym zasiłku opiekuńczym dla rodziców dzieci do 8 lat.

Maląg podkreślała też, że działania realizowane w ramach tarczy antykryzysowej są skierowane nie tylko do przedsiębiorców, ale także do organizacji pozarządowych.
Minister mówiła też, że rząd chce prawnie uregulować pracę zdalną.

Dziś pracujemy już nad rozwiązaniami, które mają wprowadzić pracę zdalną do Kodeksu pracy i to jest wspólne działanie strony społecznej i strony pracodawców

powiedziała.

Maląg wskazała, że sprawdzianem skuteczności podjętych działań jest sytuacja na rynku pracy. Przywołała dane GUS, który podał, że stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 6,1 proc.
Przypomniała o wprowadzeniu dodatku solidarnościowego w wysokości 1400 zł przez trzy miesiące dla osób, które utraciły pracę po 15 marca, a były zatrudnione na umowę o pracę.

Świadczenie jest wypłacane. Otrzymało je już 98 tys. osób

powiedziała szefowa MRPiPS.

Zaznaczyła, że od września nastąpi także wzrost zasiłku dla bezrobotnych do 1200 zł przez pierwsze 90 dni.

Uratowaliśmy konkretne miejsca pracy – stoją za tym twarde dane – to ponad 5 mln obronionych stanowisk. Działania w ramach tarczy antykryzysowej były świadome i odpowiedzialne

podkreśliła minister rodziny.


Artykuł pochodzi ze strony filarybiznesu.pl

 

Źródło: filarybiznesu.pl

#tarcza antykryzysowa

mg
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo