Pieniądze z bonu zostaną w polskiej turystyce. Ekspert o tym, kto skorzysta najwięcej

Najwięcej na bonie turystycznym skorzystają organizatorzy kolonii, obozów i wypoczynku młodzieży - ocenił ekspert ds. turystyki, biegły sądowy Marek Kamieński. Zaznaczył, że bon będzie można wykorzystać tylko na wakacje, więc ok. 3,5 mld zł zostanie w polskiej turystyce.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/jarmoluk/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

Jak powiedział Kamieński, to jakie korzyści ostatecznie przyniesie bon turystyczny, będziemy mogli zobaczyć po np. pierwszym roku jego obowiązywania. Bon będzie można wykorzystać na wszystkie formy noclegowe: hotele, pensjonaty czy agroturystykę, jak i na imprezy turystyczne - spływy kajakowe, wycieczki piesze, rowerowe, itp." - zaznaczył.

W jego ocenie najwięcej z bonu skorzystają np. organizatorzy kolonii, obozów i wypoczynku młodzieży.

"Średnia cena kolonii młodzieżowych to ok 1000-1200 zł i ta dopłata 500+ może się okazać argumentem, że te dzieciaki w ogóle pojadą na wakacje"

- podkreślił.

Wskazał, że bon będzie można wykorzystać tylko na wakacje. "Nie będzie można go wydać na inne cele, więc ta suma ok. 3,5 miliarda zł zostanie w polskiej turystyce. Jest to mało, ale lepiej to niż nic" - podsumował.

Ustawa o Polskim Bonie Turystycznym weszła w życie w sobotę. Świadczenie w formie bonu turystycznego będzie przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500+. Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i 500+ im się nie należy. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 zł.

Jak informuje Ministerstwo Rozwoju, za pomocą bonu będzie można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon jest ważny do 31 marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Według wyliczeń resortu bonem zostanie objętych ok. 6,5 mln dzieci, a wsparcie ma wynieść 3,5 mld zł.

Płatności bonem będą realizowane w oparciu o komunikację SMS. Chcąc zapłacić bonem za usługę turystyczną trzeba będzie okazać podmiotowi turystycznemu specjalny numer przypisany do bonu, a następnie jednorazowy kod autoryzacyjny otrzymany SMS.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#bon turystyczny #wniosek #wakacje #kolonie #hotel

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo