Andrzej Duda wyjaśnił, że właśnie różnica głosów pomiędzy kandydatami pokazuje, że „demokracja w Polsce ma się dobrze”.

Chcę też pogratulować wyniku mojemu konkurentowi Rafałowi Trzaskowskiemu, bo uzyskał również ponad 10 mln 18 tysięcy głosów. Ktoś powie: różnica była niewielka. Ale też sobie zdać sprawę, że to różnica prawie taka, ilu jest mieszkańców Gdańska. To różnica większa niż w ogóle jest wszystkich mieszkańców Szczecina, to różnica dwa razy większa niż jest wszystkich mieszkańców Torunia. Więc różnica ponad 420 tysięcy głosów to jednak różnica ogromna i te 2% właśnie pokazuje, że demokracja w Polsce ma się dobrze.

- stwierdził prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości na Zamku Królewskim odebrania uchwały PKW o wyborze na prezydenta Polski.

Prezydent Andrzej Duda podziękował także pozostałym konkurentom.

Chcę podziękować także wszystkim pozostałym moim kontrkandydatom, tym którzy w ogóle wzięli udział w wyborach prezydenckich, którym nie udało się znaleźć w II turze wyborów. Dziękuję im wszystkim za udział, za występowanie w debatach, za to, że mobilizowali wyborców do tego, żeby jak najwięcej z nich w tych wyborach było i zagłosowało.
- mówił dalej PAD.

Nawiązując do spraw wewnętrznych Polski Duda powiedział:
Chciałbym, żebyśmy zawsze traktowali się z szacunkiem - niezależnie od tego jakie mamy poglądy”

Podkreślał przy tym, że różnice poglądów są oczywiste.

Poglądy bardzo się różnią w demokracji - to jest jej natura. Na szczęście możemy mieć różne poglądy, bo kiedyś walczyliśmy o to, żeby móc je legalnie wyrażać. Dzisiaj możemy je legalnie wyrażać. Rzecz polega na tym, żebyśmy podchodzili do siebie nawzajem z szacunkiem, żebyśmy szanowali wzajemnie swoją godność, żebyśmy umieli ze sobą rozmawiać. Dla mnie to jest bardzo ważne i będę czynił wszystko, aby taką właśnie prezydenturę przez najbliższe lata realizować.
- powiedział prezydent Andrzej Duda.