Z OSTATNIEJ CHWILI

Żużlowcy Motoru Lublin drużynowymi mistrzami Polski • • •

Komu ufają Polacy? Na szczycie niezmiennie trójka: Duda, Morawiecki, Szumowski

54 procent ankietowanych ufa prezydentowi Andrzejowi Dudzie, 51 procent premierowi Mateuszowi Morawieckiemu - wynika z sondażu CBOS, przeprowadzonego między I a II turą wyborów prezydenckich. Na trzecim miejscu rankingu znalazł się minister zdrowia Łukasz Szumowski, któremu ufa 48 procent badanych. Pracownia sondażowa zapytała Polaków o opinię dotyczącą piętnastu polityków.

Mateusz Morawiecki i Andrzej Duda
fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Z badania dot. zaufania do polityków wynika, że 54 procent Polaków ufa prezydentowi Dudzie (spadek o 2 pkt proc. w stosunku do wcześniejszego badania), a 35 proc. nie darzy go zaufaniem (spadek o 1 pkt proc.); 8 proc. badanych miała do prezydenta obojętny stosunek, 3 proc. - nie miało zdania.

Drugim po prezydencie politykiem cieszącym się największym zaufaniem jest premier Mateusz Morawiecki. Szefowi rządu ufa 51 proc. ankietowanych (spadek o 2 pkt procentowe), a nie ufa – 35 proc. (bez zmian). 10 proc. respondentów wyraziła obojętność, 3 proc. - brak zdania, 1 proc. nie rozpoznaje premiera.

Trzecie miejsce pod względem rozmiarów społecznego zaufania zajmuje minister zdrowia Łukasz Szumowski z zaufaniem 48 proc. respondentów (spadek o 1 pkt proc.) i z nieufnością wyrażoną przez 29 proc. badanych (spadek o 2 pkt proc.).

Na kolejnych pozycjach rankingu, z zaufaniem około dwóch piątych ankietowanych, lokują się: szef PSL i kandydat w wyborach prezydenckich Władysław Kosiniak-Kamysz z zaufaniem 41 procent i nieufnością na poziomie 24 proc., prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński (39 procent) i marszałek Sejmu Elżbieta Witek (33 procent).

Dalsze miejsca zajęli lider Porozumienia Jarosław Gowin (27), wicepremier i minister kultury Piotr Gliński (26), wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin (26), wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz (25), marszałek Senatu Tomasz Grodzki (25), lider PO Borys Budka (24).

Spośród piętnastu polityków, o których pytano, listę zamykają szef SLD Włodzimierz Czarzasty, któremu ufa 17 proc. badanych, a nie darzy go zaufaniem 29 proc., oraz lider partii KORWiN Janusz Korwin-Mikke - odpowiednio 17 proc. i 52 proc. W porównaniu do poprzednich badań, CBOS nie pytał tym razem o Krzysztofa Bosaka, Szymona Hołownię i Rafała Trzaskowskiego.

 

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#ranking zaufania #CBOS #Andrzej Duda #Mateusz Morawiecki #sondaż

Mateusz Tomaszewski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo