Bez podwyżek cen prądu co najmniej do końca roku

Decyzja prezesa Urzędu Regulacji Energetyki sprzed kilku dni wywołała prawdopodobnie westchnienie ulgi w wielu domach. Jest już pewne, że do końca roku nie będzie podwyżek cen energii elektrycznej dla indywidualnych odbiorców.

Zdjęcie ilustracyjne
Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

Globalny kryzys gospodarczy wywołany skutkami pandemii koronawirusa spowodował, że z niepokojem obserwowane są wahania cen niektórych produktów. Zmiany bywały nierzadko istotne – przykładem jest chociażby cena baryłki ropy lub benzyny na stacjach paliwowych. To bezpośrednio odbija się na portfelach Polaków. Dlatego niedawny komunikat prezesa Urzędu Regulacji Energetyki musiał spotkać się z aprobatą przysłowiowego Kowalskiego.

Jak podano, prezes URE odmówił zarówno zatwierdzenia nowych, jak i zmian obowiązujących taryf na sprzedaż energii elektrycznej. Pozostaną one na niezmienionym poziomie do końca roku.

W ocenie Prezesa Urzędu obecna sytuacja rynkowa nie uzasadnia wnioskowanych przez przedsiębiorstwa podwyżek cen energii” – podkreślono w komunikacie.

Decyzja dotyczy czterech przedsiębiorstw pełniących funkcję tzw. sprzedawców z urzędu: PGE Obrót, Tauron Sprzedaż, Enea oraz Energa Obrót.  W informacji opublikowanej przez URE podkreślono również, że wymienione przedsiębiorstwa „będą stosować w rozliczeniach z klientami w gospodarstwach domowych korzystających z oferty taryfowej (grupy taryfowe G) dotychczasowe ceny energii elektrycznej”.

W uzasadnieniu decyzji prezesa URE wskazano na kluczowe powody:

•    Wnioski o zatwierdzenie taryf wpływały do URE do końca lutego 2020 r. PGE i Enea wystąpiły z wnioskami o zatwierdzenie nowych taryf (zatwierdzone przez regulatora w grudniu 2019 r. i w styczniu 2020 r. miały termin obowiązywania określony do końca marca br.). Natomiast Energa i Tauron zwróciły się z wnioskami o zmianę aktualnie obowiązujących taryf, które - zgodnie z decyzjami Prezesa URE z grudnia 2019 r. – obowiązują do końca 2020 r.
•    W toku postępowań przedsiębiorcy kilkukrotnie byli wzywani do uzupełnienia dokumentacji oraz przedstawienia informacji, których celem było ustalenie, czy wnioskowane przez sprzedawców zmiany są zasadne.
•    Postępowania taryfowe prowadzone przez Prezesa URE mają na celu zapewnienie, że ceny energii elektrycznej proponowane odbiorcom końcowym będą racjonalne i uzasadnione. Spółki obrotu wnioskują o poziom taryfy na kolejny okres, przedstawiając kalkulacje i uzasadnienie Prezesowi URE, który następnie szczegółowo to analizuje.
•    Tak długo, jak regulator nie będzie przekonany, że dany poziom taryfy odpowiada aktualnym warunkom rynkowym i odzwierciedla uzasadnione koszty działalności prowadzonej przez sprzedawców, trwa dialog z przedsiębiorcami.

 


Źródło: niezalezna.pl

#prąd #podwyżki cen prącu

Grzegorz Broński
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo