Każdego lata na Litwie obserwujemy prawdziwą różową powódź (chłodnika).
- mówi Indre Jurgaite z agencji turystycznej.

Celem trwającego przez trzy tygodnie plebiscytu było wyłonienie 15 dań, które będą prezentowane turystom jako kulinarna wizytówka Litwy. Z wybranych dań stworzono jadłospis, który będzie proponowany turystom w specjalnie oznakowanych restauracjach, barach i kawiarniach.

W głosowaniu, którego wyniki podano w tym tygodniu, dania podzielono na pięć kategorii: zupy, przekąski, dania główne, desery i napoje.

W kategorii zup najwięcej głosów uzyskał chłodnik, następnie zupa z kiszonej kapusty i zupa grzybowa. Wśród przekąsek pierwsze miejsce zdobył chleb pieczony z serem – litewski specjał, następnie kastyn żmudzki – danie ze śmietany, czosnku i masła z przyprawami oraz śledź z ziemniakami.

Najpopularniejsze dania główne to cepeliny, babka ziemniaczana i gołąbki. Wśród deserów króluje sękacz, sernik jabłkowy i leniwiec, a wśród napojów – kwas, piwo i miód pitny.

Stworzyliśmy narodowe menu i mamy specjalnie oznakowane restauracje, aby przyjeżdżający do nas turyści nie musieli zastanawiać się, co skosztować i gdzie znaleźć nasze potrawy.
- mówi Indre Jurgaite z agencji turystycznej.