Kanclerz Austrii: Odrzucamy plan odbudowy gospodarki w obecnej formie

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz powiedział w piątek wieczorem, że odrzuca opiewający na 750 mld euro plan odbudowy gospodarek państw UE w obecnej formie - poinformowała telewizja ORF.

Sebastian Kurz
https://twitter.com/sebastiankurz

Naszym najważniejszym, głównym żądaniem jest, aby nie było unii długu długoterminowego (...) ale to, co zostanie tutaj ustalone, pozostało działaniem jednorazowym

- powiedział cytowany przez Reutera polityk.

Kurz poinformował, że rozmawiał z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem na marginesie szczytu UE w Brukseli. "W nocy będą nowe propozycje" - zapowiedział kanclerz. "Jest ruch w naszym kierunku" - dodał.

Austria, wraz z Holandią, Danią i Szwecją należy do klubu "oszczędnej czwórki", czyli państw, które najgłośniej sprzeciwiały się wysokim grantom dla krajów dotkniętych kryzysem wywołanym przez pandemię.

Propozycja KE przewiduje, że 500 mld euro z funduszu odbudowy będzie miało formę bezzwrotnych subwencji, a 250 mld formę pożyczek. Wiedeń i inne "oszczędne" stolice wolałyby, żeby więcej środków miało formę kredytów.

Szefowie państw i rządów wrócili do rozmów na sali plenarnej po godz. 21. Na razie nie wiadomo do której godziny będą prowadzili pertraktacje.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Sebastian Kurz #Austria #kanclerz Austrii #plan odbudowy #Unia Europejska #koronakryzys

tm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo