The Lincoln Project to tzw. komitet akcji politycznej (PAC) czyli organizacja której celem jest aktywne wpływanie na politykę poprzez wspieranie w wyborach kandydatów głoszących realizację ich celów lub – jak w wypadku LP – zwalczanie tych, z którymi się nie zgadzają. Została założona w grudniu zeszłego roku przez bardzo wpływowych chociaż stojących zwykle za kulisami Republikanów. Wśród jej założycieli znaleźli się m.in. George Conway, mąż doradczyni Trumpa Kellyanne; Steve Schmidt, manager kampanii prezydenckiej Johna McCaina w 2008 roku; John Weaver, który nadzorował jego kampanię w 2000 i Rick Wilson, konsultant medialny.

Jak na razie jedynym dokonaniem LP jest stworzenie szeregu reklam telewizyjnych atakujących Trumpa i zachęcających do głosowania na Bidena. Wyjątkowo agresywne reklamy atakowały go za to jak radzi sobie z pandemią koronawirusa czy Chinami i poddawały w wątpliwości stan jego zdrowia. Tworzyli również reklamy zachęcające do głosowania na kandydatów lewicy w bardziej lokalnych wyborach jeśli ich przeciwnikami byli prawicowcy popierający Trumpa.

Działalność LP została w ogromnym stopniu rozpropagowana przez lewicowe i lewicujące media. Ich dziennikarze uznali, że istnienie tej i kilku podobnych organizacji świadczy o tym, że ruch Never Trump – jak w 2016 roku ochrzczono Republikanów którzy nie chcieli zwycięstwa Trumpa – jest nadal żywy i potężny a sam prezydent wypadł z łask we własnej partii i jej wyborcy, rozczarowani jego rządami, masowo poprą kandydata lewicy. Sondaże oczywiście nie potwierdzają takiej wizji. Według większości ponad 80% wyborców Republikanów popiera Trumpa, co jest mniej więcej stałą wartością od 2016.

Efektem zainteresowania lewicowych mediów było jednak to, że LP zaczęła otrzymywać od przeciwników Trumpa ogromne kwoty w dotacjach, znacznie większe niż otrzymują inne PAC o podobnej wielkości. Od początku istnienia LP otrzymała ponad 19 milionów dolarów, z czego niemal 17 wpłacono w ostatnich trzech miesiącach, kiedy o LP było głośno w lewicujących mediach. Co ciekawe wiele ogromnych dotacji pochodziło od bardzo bogatych sponsorów którzy normalnie przekazują swoje pieniądze Partii Demokratycznej. W zeszłym miesiącu miliarder Stephen Mandel przekazał im aż milion dolarów a wielu innych miliarderów o lewicowych poglądach przekazało dotacje liczone w setkach tysięcy dolarów.

Jak każdy PAC LP musiał przekazać swoje rozliczenia Federalnej Komisji Wyborczej (FEC). Ta opublikowała w środę ich treść. W rozliczeniu znalazła się lista firm z których usług korzystała LP wraz z przekazanymi im kwotami. Szybko zauważono, że na liście znalazły się firmy należące do założycieli LP.

Dwie firmy, które otrzymały najwięcej pieniędzy od LP, to Summit Strategic Communications i Tusk Digital. Założona w 2018 roku Summit to założona w 2018 roku firma zajmująca się doradztwem strategicznym i medialnym. LP zapłaciła jej łącznie ponad 1,1 miliona dolarów za reklamy cyfrowe, konsultacje i produkcje video. Rozliczenia na ich stronie pokazują, że przed nawiązaniem współpracy z LP mieli tylko jednego klienta w 2018 roku – lewicowy PAC New OC Futures którego celem było pokonanie republikanina Dany Rohrabachera, który do 2019 był kongresmanem z Kalifornii. Założycielem Summit jest republikański strateg Reed Galen, który pracował przy kampanii Busha w 2004 i McCaina w 2008. Jest on także jednym z założycieli LP i zasiada w jej radzie nadzorczej.

Druga kontrowersyjna firma, agencja reklamowa Tusk Digital, powstała w 2014 roku i ma nieco lepsze portfolio. Wśród ich klientów był m.in. oddział Partii Republikańskiej z Kolorado, kilku republikańskich senatorów i była prezes HP Carly Fiorina, która wzięła udział w prawyborach Republikanów w 2016 roku. Tusk Digital również otrzymała od LP ponad 1,1 miliona dolarów. Jej założycielem jest Ron Steslow, który oprócz szefowania TUSK jest od 2018 roku głównym strategiem partii Serve America Movement, która została założona przez ludzi związanych z Georgem W. Bushem i której jeszcze nie udało się wygrać żadnych wyborów. Podobnie jak Galen Steslow jest jednym z założycieli LP.

Oczywiście na razie nie wiadomo, czy problem dotyczy tylko tych dwóch firm. Częstą metodą wyłudzania w ten sposób pieniędzy z PACów jest bowiem korzystanie z pośredników – PAC przekazuje pieniądze za usługi firmie, która nie wzbudza podejrzeń a ta następnie wykorzystuje je do zapłacenia za usługi właściwej firmie powiązanej z osobami dokonującymi przekrętu. Dzieje się tak gdyż w rozliczeniach dla FEC nie pojawia się informacja o wynajęciu przez daną firmę podwykonawców.

Cała sprawa wzbudziła oburzenie wielu Republikanów którzy zarzucają LP nie tylko to, że szkodzi partii ale także to, że wykorzystuje naiwność wyborców aby napychać kieszenie jej założycielom.

„Przedstawiają siebie jako osoby, którym zależy na podtrzymywaniu konserwatywnych wartości, ale bliższe przyjrzenie się pokazuje, że prawdziwym celem istnienia LP jest kłamanie aby zarabiać na atakach na prezydenta Trumpa”.
- skomentowała przewodnicząca Komitetu Narodowego Republikanów Ronna McDaniel.