Czy plastikowa zabawka jest bezpieczna?

Jak się dowiedzieliśmy, pracownicy Inspekcji Handlowej sprawdzali, czy w zabawkach nie jest przekroczone dopuszczalne stężenie ftalanów. Wyniki kontroli dają do myślenia. Zobacz, na co zwracać uwagę, wybierając zabawki.

Bruno /Germany.; pixabay.com / Creative Commons CC0

Celem kontroli była ocena, czy zabawki oferowane na rynku polskim spełniają wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20 października 2016 r. w sprawie wymagań dla zabawek i są bezpieczne dla dzieci, w tym poprzez badania laboratoryjne właściwości chemicznych, przeprowadzone w laboratorium UOKiK.
 
Z komunikatu UOKiK, który otrzymała redakcja portalu niezalezna.pl, dowiedzieliśmy się, że najwięcej objętych kontrolą zabawek (89) pochodziło z Chin. Również z tego kraju pochodziło najwięcej zakwestionowanych wyrobów (27), zastrzeżenia zgłoszono też wobec 3 zabawek wyprodukowanych w Polsce, 2 pochodzących z Wielkiej Brytanii oraz jednej o nieustalonym pochodzeniu.
 
Inspekcja Handlowa zakwestionowała 20 z 78 skontrolowanych w laboratorium zabawek pod kątem występowania ftalanów. 33 ze 113 kontrolowanych zabawek zakwestionowano natomiast pod kątem niezgodności w zakresie formalnym.
 
Ftalany to substancje działające toksycznie na rozrodczość i posiadające właściwości zaburzające funkcjonowanie ukłaru hormonalnego. Ich dopuszczalna zawartość wynosi od 0,1% do 0,3% masy zabawki.
 
Najwięcej nieprawidłowości dotyczyło lalek. Podwyższoną zawartośc ftalanów wykryto w... miękkich częściach wykonanych z PCW, takich jak np. głowy.

ZOBACZ PEŁNĄ TREŚĆ RAPORTU - TUTAJ

 

 

Źródło: niezalezna.pl, UOKiK

#zabawki #styl życia #zdrowie #kontrola #dzieci

ms
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo