Na trop oszustwa wpadli analitycy z Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego przy współpracy z pracownikami komórki szefa KAS ds. Systemu Teleinformatycznej Izby Rozliczeniowej – poinformowała w piątek rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie Małgorzata Brzoza.

Na podstawie danych z systemów analityczno-informatycznych funkcjonariusze zidentyfikowali oszustwo i ujawnili grupę przestępczą dokonującą wyłudzeń VAT. Nielogiczność danych w składanych deklaracjach wskazywała, że podejrzane spółki prowadziły działalność gospodarczą w oderwaniu od zasad rynkowych – wynika z informacji Brzozy.

Działania przeciwko grupie prowadzono na terenie trzech województw: zachodniopomorskiego, śląskiego i mazowieckiego. Funkcjonariusze policji dokonali przeszukań, a pracownicy Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie wszczęli kontrole.

Zabezpieczeniem przyszłych zobowiązań są środki finansowe na rachunkach bankowych wytypowanego podmiotu; ponad 1 mln zł.

Spółki objęte blokadą zostały wykreślone z rejestru VAT. Szacowane uszczuplenia to co najmniej 5,5 mln zł. Śledztwo w sprawie prowadzi Prokuratura Krajowa Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Szczecinie.