Inauguracja serwisu internetowego www.bitwa1920.gov.pl

Będzie to kompendium wiedzy o Bitwie Warszawskiej, ale też portal pełen ciekawostek, poprzez które najlepiej opowiada się historię młodemu pokoleniu - powiedział podczas konferencji ws. inauguracji serwisu internetowego www.bitwa1920.gov.pl. dyrektor Biura Programu "Niepodległa" Jan Kowalski.

Myślę, że wciąż się mierzymy z tym, iż informacja o Polsce o ważnych wydarzeniach historycznych jest zbyt mała. Ta historia na świecie nie została jeszcze dobrze opowiedziana, więc stulecie Bitwy Warszawskiej jest świetną okazją, by podzielić się tymi informacjami z zagranicą. Stąd też przygotowano portal w kilku wersjach językowych.

– powiedział Jan Kowalski.

Jak wyjaśnił, jest to związane z dość trudną naszą historią, bo dopiero od 1989 r. opowiadamy naszą prawdziwą historię nie tylko w Polsce, ale i na świecie". "Budowanie narracji o pewnych okresach historii, a w tym roku szczególnie o Bitwie Warszawskiej, jest naszym zadaniem. Musimy przypominać, że właśnie front bolszewicki został zatrzymany w Polsce, de facto w państwie, które dopiero kształtowało swoje granice.

Najważniejsi w portalach internetowych są unikalni użytkownicy. Mamy takie możliwości, że będziemy mogli badać, ilu użytkowników będzie z Polski, a ilu z poszczególnych krajów. Dzięki badaniom internetowym wiemy, jaka to jest grupa wiekowa.

– dodał Kowalski.

Użytkownicy mogą korzystać z zasobów serwisu przygotowanego w formie nowoczesnej encyklopedii multimedialnej od 16 lipca. Jest on dostępny w siedmiu wersjach językowych: polskiej, angielskiej, rosyjskiej, niemieckiej, francuskiej, ukraińskiej i pod koniec lipca w wersji węgierskojęzycznej.

Serwis informacyjny www.bitwa1920.gov.pl został przygotowany wspólnie przez specjalistów z Polskiego Radia i Biura Programu "Niepodległa". Jego partnerami są Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny (FINA)

Za merytoryczną wartość portalu odpowiada prof. Grzegorz Nowik z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

 


Źródło: pap.pl

#Bitwa Warszawska #1920 rok #Biuro Programu Niepodległa #bitwa1920.gov.pl

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo