Tak dużej dobowej liczby zakażeń nie notowano w Hiszpanii od kwietnia. Jak podał w komunikacie resort zdrowia, od środy do czwartku liczba potwierdzonych zachorowań na Covid-19 wzrosła w całym kraju z 257 494 do 258 855.

Główny epidemiolog Fernando Simon wyjaśnił podczas czwartkowej konferencji prasowej w Madrycie, że w przypadku 70 proc. pacjentów, u których w ciągu ostatniej doby potwierdzono zakażenie nie występują objawy Covid-19.

Simon wskazał, że najbardziej dotkniętymi koronawirusem regionami Hiszpanii pozostają Katalonia i Aragonia. Dodał, że w ciągu ostatnich 24 godzin w kraju liczba zmarłych wzrosła o trzy przypadki do 28 416.

Także trzy zgony z powodu Covid-19 zanotowano podczas ostatniej doby w Portugalii. Resort zdrowia tego kraju szacuje, że dotychczas zmarło tam już 1679 osób. Podczas wcześniejszej doby zgonów było osiem.

Wyhamowała także liczba przypadków infekcji koronawirusem. O ile pomiędzy wtorkiem a środą nowych zakażeń było 375, to już podczas kolejnej doby – 339. W sumie w Portugalii potwierdzono dotychczas 47 765 zachorowań spowodowanych infekcją SARS-CoV-2.

Z opublikowanych przez portugalskie MSW w czwartek danych wynika, że w pierwszej połowie lipca władze wystawiły ponad 500 mandatów za lekceważenie restrykcji związanych z pandemią. Ponad połowa z nich dotyczyła picia napojów alkoholowych w miejscach publicznych.