"W najbliższą niedzielę świętować będzie również parafia Trójcy Przenajświętszej w Lipiu k. Grójca. Odpust ku czci Matki Bożej Szkaplerznej ma tam swoją długą tradycję, która sięga początków XVII wieku, gdy posługiwali tam karmelici. Główna msza święta z procesją ku czci NMP z Góry Karmel odbędzie się o godz. 12"

- poinformowała archidiecezja warszawska.

W powszechnym użyciu szkaplerz jest od XVI wieku. "Szkaplerz jest jednym z sakramentaliów zatwierdzonym przez Kościół. Symbolizuje specjalną więź z Maryją i wiąże się z wielowiekową tradycją o maryjnym objawieniu i nadaniu przywilejów tym, którzy ten szkaplerz noszą i w nim umierają" - podano.

Poinformowano, że w Warszawie można go przyjąć 16 lipca m.in. w kościele karmelitów na Solcu oraz w kościele Nawiedzenia NMP na Nowym Mieście. W świątyni znajduje się kaplica Matki Bożej Szkaplerznej. O godz. 17 rozpocznie się tam wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwa prowadzona przez Rodzinę Szkaplerzną. Po niej, o godz. 18:30 zaplanowana jest uroczysta msza św. ku czci NMP z Góry Karmel, w czasie której chętni przyjmą szkaplerz" - zapowiedziano.

Natomiast w Warce, gdzie znajduje się sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej, w najbliższą niedzielę 19 lipca parafia zaprasza na odpust ku czci NMP z Góry Karmel. O godz. 12. zostanie tam odprawiona uroczysta msza święta z procesją.

Chętni będą mogli przyjąć szkaplerz w czwartek także w kaplicy przy ul. Racławickiej, gdzie posługują karmelici bosi.

Szkaplerz składa się z dwóch prostokątnych kawałków sukna wełnianego koloru brązowego, połączonych sznurkiem lub tasiemką w ten sposób, że po nałożeniu jedna część opada na piersi, a druga na plecy. Zwykle na jednej części jest wizerunek Matki Bożej Szkaplerznej, a na drugiej wizerunek Najświętszego Serca Pana Jezusa. Szkaplerz po przyjęciu może być zastąpiony medalikiem z podobnymi wizerunkami. Czasem są to tylko dwa kawałki sukna bez wizerunków. Może mieć różne rozmiary. Najczęściej jest to ok. 3 x 4 cm.

Pierwszy szkaplerz musi być sukienny i nałożony przez kapłana według obrzędu zatwierdzonego przez Stolicę Apostolską. Po przyjęciu można go zastąpić medalikiem szkaplerznym.