W ten sposób 15 czerwca bieżącego roku, po upływie niespełna dwóch lat od podpisania umowy, zaczął działać największy szpital onkologiczny na Lubelszczyźnie, który posiada kilkanaście oddziałów z wyspecjalizowanym sprzętem medycznym i profesjonalnym zespołem lekarzy i specjalistów. Ośrodek spełniania wysokie wymagania w opiece nad pacjentami walczącymi z chorobami nowotworowymi. To jeden z najważniejszych ośrodków tego typu nie tylko w województwie  lubelskim, ale i w Polsce wschodniej. Dzięki rozbudowie nowoczesny obiekt szpitalny będzie mógł leczyć ponad 500 osób.

W uroczystości brał udział prezydent RP Andrzej Duda oraz wiceprezes Budimeksu Artur Popko. Wartość podstawowa kontraktu realizowana przez Budimex wyniosła ponad 129 mln zł. Łączny koszt całej inwestycji wraz z niezbędnym wyposażeniem to blisko 550 mln zł.

Historia realizacji inwestycji sięga 2011 r., kiedy w budowę tego obiektu byli zaangażowani inni wykonawcy. W marcu 2018 r. ogłoszono przetarg na nową, trzecią w kolejności firmę, mającą dokończyć projekt. Kompleks po poprzednich inwestorach, którzy zostawili budowę na poziomie realizacji około 40 proc., został sfinalizowany przez Budimex.
– Po raz kolejny pokazujemy, że potrafimy dokończyć i zrobić to, czego nie zdołali wybudować inni wykonawcy – podkreślił wiceprezes Artur Popko. – Mamy bardzo duże doświadczenie w realizacji obiektów szpitalnych. Są to budowy szczególnie wymagające dla wykonawców budowlanych. Nasze referencje w tym zakresie są jednymi z najlepszych w Polsce – dodaje wiceprezes.

W ramach kontraktu i wytycznych określonych w II etapie inwestycji Budimex zajął się m.in. dokończeniem robót budowlanych w zakresie obiektu dydaktyczno-administracyjnego oraz przebudową, rozbudową i nadbudową istniejącego budynku przychodni. Generalny wykonawca podjął się rozbiórki i postawienia na nowo bloku z częścią łóżkową, rozbudowy oddziału oraz przebudowy i nadbudowy budynku radioterapii. Niezbędne było także m.in. wykonanie zbiornika ciekłego azotu wraz z instalacją zewnętrzną. III etap budowy dotyczył modernizacji obiektu – ze względu na zmianę sposobu użytkowania części jednego z budynków gmach nr 3 i 4 wymagał przebudowy części instalacji wewnętrznych.

Budimex wyposażył także COZL w basen o wymiarach 13,85 x 5,25 m i głębokości 1,35 m oraz 2 wanny SPA z hydromasażem. Wykonał salę do hydroterapii oraz kompleks kuchenny zlokalizowany na dwóch kondygnacjach.

COZL to jedna z kilku inwestycji realizowanych przez Budimex w Lublinie. Obecnie firma prowadzi także modernizację Parku Ludowego i rozbudowuje Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1.