PKN Orlen podpisał ze Skarbem Państwa list intencyjny w sprawie przejęcia kontroli nad państwową spółką naftowo-gazową PGNiG. Ponadto uzyskał zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie mniejszego rywala - Grupy Lotos.

Dzięki planowanemu przejęciu spółki naftowo-gazowej PGNiG ( w 71,9 proc. Należącej do Skarbu Państwa) PKN Orlen zapewni sobie większość w krajowej produkcji ropy naftowej i stanie się największym dostawcą gazu w kraju. W ten sposób PKN Orlen wyrośnie na liczącego się regionalnego gracza energetycznego.

Orlen przejmuje Grupę Lotos

W marcu 2018 roku PKN Orlen podpisał list intencyjny ze Skarbem Państwa na przejęcie co najmniej 53-procentowego pakietu kontrolnego w polskiej rafinerii Grupa Lotos. Przejęcie miało stworzyć podstawy do powstania silnej i zintegrowanej firmy paliwowej zajmującej się rafinacją ropy i petrochemią. Połączona spółka byłaby aktywna w zakresie poszukiwań wydobywczych, zagospodarowania ropy i gazu, na rynku petrochemicznym, tak na rynkach hurtowych, jak i detalicznych.

Produkty naftowe pochodzące z połączeniu Orlenu i Lotosu będą sprzedawane nie tylko w Polsce, ale i Europie. W grę wchodzą Austria, Czechy, Estonia, Niemcy, Łotwa, Litwa i Słowacja.

Trzeba przypomnieć, że obie rafinerie - w Płocku iw Gdańsku mają w sumie moc przetwórczą 25 mln ton ropy rocznie dwóch rafinerii(10,5 Mt  przez Grupę Lotos i 16 Mt przez Płock, należący do PKN Orlen).

Komisja Europejska wyraziła zgodę na połączenie Orelnu i Lotosu pod warunkiem wcześniejszego zbycia przez PKN Orlen 30 proc. udziałów w rafinerii Lotosu (w tym przyznanie kupującemu 50 proc. udziału w produkcji oleju napędowego i benzyny. Innym warunkiem jest zbycie 9 magazynów paliw niezależnemu operatorowi logistycznemu, w celu budowy nowego terminalu importu paliwa lotniczego w Szczecinie, który zostałby przekazany niezależnemu operatorowi logistycznemu. Trzeci warunek to uwolnienia większości zarezerwowanych przez Lotos zdolności składowych w niezależnych magazynach i zbycia 389 stacji detalicznych w Polsce (tj.80 proc. sieci Lotos). Nowy koncern będzie też musiał sprzedać 50 proc. udziałów Lotosu w spółce joint venture z BP zajmującej się sprzedażą paliw do silników odrzutowych.

Energa już pod dachem Orlenu

W grudniu 2019 roku PKN Orlen przejął grupę energetyczną Energa w celu umocnienia pozycji na rynku energii elektrycznej. Energa (w 51,5 proc. należy do Państwa Polskiego) prowadzi działalność w zakresie wytwarzania energii (około 1,3 GW zainstalowanej mocy), dystrybucji i sprzedaży.Artykuł pochodzi ze strony filarybiznesu.pl