Sąd znów przeciw gminie, która nie chciała ideologii LGBT. Fakty poszły w odstawkę

Po wczorajszym orzeczeniu sądu w Gliwicach dzisiaj kolejny Wojewódzki Sąd Administracyjny unieważnił podjętą przez gminę deklarację powstrzymania ideologii LGBT. Tym razem sąd w Radomiu uznał, że podjęta 17 czerwca 2019 r. uchwała "w sprawie podjęcia deklaracji "Gmina Klwów wolna od ideologii LGBT" jest nieważna. Do sprawy na Twitterze odniósł się prezes Instytutu Ordo Iuris, Jerzy Kwaśniewski.

fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Radomiu stwierdził, że Rada Gminy w Klwowie podjęła tę uchwałę bez podstawy prawnej i przekroczyła swoje uprawnienia.

WSA zauważył także, że uchwała ta ma charakter dyskryminacyjny poprzez odnoszenie się do "ideologii LGBT".

- Należy zwrócić uwagę na to, że to pojęcie odnosi się do ludzi. W naszych społecznościach lokalnych żyją ludzie o różnej orientacji seksualnej, światopoglądzie, o różnym kolorze skóry i każda społeczność powinna dbać o to, by czuli się jak we własnym domu - podkreślił sąd.

Jednocześnie sąd zauważył, że Rada Gminy Klwów odwołuje się w swej uchwale do polskiej tradycji.

- Bardzo dobrze, tylko, że w polskiej tradycji jest również tradycja tolerancji, a miarą dojrzałości danego samorządu jest to, jak traktujemy swoje mniejszości, bo większość zawsze sobie jakoś poradzi, a stosunek do mniejszości jest miarą naszej oceny

- uzasadniał sąd.

- Potraktowanie w ten sposób pewnej grupy osób, wskazanie ich tutaj jako niepożądanych, stanowi przekroczenie zasad państwa prawnego – zaznaczył sąd. Dodał, że w przypadku uchwały podjętej w Klwowie "doszło do naruszenia praw i dyskryminacji pewnej grupy z uwagi na preferencje seksualne". Wyrok jest nieprawomocny.

Na Twitterze Jerzy Kwaśniewski, dyrektor Instytutu Ordo Iuris, zwrócił uwagę, że przedstawicielka biura Rzecznika Praw Obywatelskich "argumentowała przed sądem, że Polska wycofała zastrzeżenie do Konwencji praw dziecka o >>poszanowaniu władzy rodzicielskiej, zgodnie z polskimi zwyczajami i tradycjami dotyczącym miejsca dziecka w rodzinie i poza nią".

- Ta deklaracja nigdy nie została wycofana!

- napisał Kwaśniewski.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

rn
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo