Święto Wojska Polskiego i stulecie Bitwy Warszawskiej 1920. Znamy plany MON na 15 sierpnia

Tegoroczne obchody święta Wojska Polskiego zbiegną się ze stuleciem Bitwy Warszawskiej. W Warszawie odbędzie się defilada, wojsko podejmie też wiele działań dla uczczenia bohaterów wojny 1920 roku – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak.

Zdjęcie ilustracyjne
Tomasz Hamrat/ Gazeta Polska

"Tegoroczne Święto Wojska Polskiego odbędzie się pod hasłem "1920 - polskie zwycięstwo dla wolności Europy". To wyjątkowa rocznica stulecia Bitwy Warszawskiej określanej jako 18. decydująca bitwa w dziejach świata" – powiedział minister obrony.

"Zatrzymanie bolszewickiej nawały na przedpolach Warszawy było wielkim zwycięstwem, nie tylko dla Polaków, którzy obronili z trudem wywalczoną wolność, ale dla całej Europy"

– dodał.

Podkreślił, że planowane na ten rok obchody "to nie tylko uroczystości rocznicowe, to także wiele inicjatyw Wojska Polskiego i Ministerstwa Obrony Narodowej dla uczczenia bohaterów 1920 roku".

"W roku tego wyjątkowego jubileuszu planujemy zorganizować defiladę wojskową na warszawskiej Wisłostradzie połączoną z patriotycznym piknikiem wojskowym. Mamy nadzieję, że sytuacja epidemiologiczna pozwoli nam razem świętować 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej"

– powiedział Błaszczak.

Zwrócił uwagę, że "obok żołnierzy Wojska Polskiego i nowoczesnego uzbrojenia będziemy mogli zobaczyć m.in. czynną replikę pierwszego polskiego pojazdu pancernego zbudowanego przez inżyniera Tadeusza Tańskiego na bazie Forda T".

Na cmentarzu w podwarszawskim Ossowie zostanie 15 sierpnia odprawiona msza z udziałem Episkopatu Polski.

"Dzień później, 16 sierpnia zostanie odsłonięta i poświęcona Figura Matki Boskiej Zwycięskiej w Radzyminie. W całej Polsce odbędą się pikniki wojskowe, capstrzyki oraz koncerty i wystawy"

– dodał szef MON.

Przypomniał także projekt Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie, którego uruchomienie początkowo planowano na stulecie batalii. "Dzięki naszym wysiłkom, na początku lipca, jako Ministerstwo Obrony Narodowej otrzymaliśmy pozwolenie na budowę Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Ossowie. Dzięki temu sprawnie wybudujemy nowoczesną placówkę, która w godny sposób upamiętni bohaterów, żołnierzy i ochotników broniących Ojczyzny w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Projekt jest bardzo ambitny, a rozpoczęcie budowy w roku jubileuszowym ma wymiar symboliczny" – powiedział szef MON.

"Chcemy, żeby bohaterowie 1920 roku byli obecni w naszej pamięci i przyszłych pokoleń na stałe. Stąd przygotowaliśmy i wydajemy szereg publikacji, monografii poświęconych wydarzeniom sprzed 100 lat. Jest to m.in. angielski i polski reprint pod tytułem +Osiemnasta decydująca bitwa w dziejach świata pod Warszawą 1920 r.+, autorstwa Edgara Vincenta Abernona, a także inne oryginalnie ilustrowane wydawnictwa"

– powiedział minister.

15 sierpnia będzie rozdawana bezpłatnie okolicznościowa prasa, tzw. jednodniówka przygotowana przez Wojskowy Instytut Wydawniczy.

"W ramach konkursu Wdzięczni Bohaterom 1920 roku przyznaliśmy prawie 1,5 mln złotych dotacji dla organizacji pozarządowych na działania patriotyczne i edukacyjne. W całej Polsce powstaną historyczne murale, które będą upamiętniać bohaterów Bitwy Warszawskiej. W stolicy będzie można zobaczyć wyjątkową kolekcję replik sztandarów bolszewickich zdobytych w 1920 roku przez Wojsko Polskie, która trafi później do Muzeum w Ossowie. W sierpniu w Muzeum Wojska Polskiego otwarta zostanie wyjątkowa wystawa zatytułowana +Czas Chwały+" – wyliczał minister.

Zaznaczył, że resort "wspiera także lokalne inicjatywy dla upamiętnienia setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej". Trasa ekspresowa S-8 przebiegająca z Warszawy w kierunku Białegostoku otrzyma nazwę Alei Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920.

15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej dla Polski bitwy w wojnie z Rosją Radziecką w 1920 r. Dzień ten został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 r. święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia.

 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#defilada #święto wojska polskiego #Bitwa Warszawska 1920 #MON #Mariusz Błaszczak

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo