Państwowa Komisja Wyborcza pozytywnie oceniona po wyborach. Znaczny wzrost od ostatniego badania

63 proc. ankietowanych pozytywnie wypowiedziało się o pracy Państwowej Komisji Wyborczej po I turze wyborów prezydenckich - wynika z lipcowego sondażu CBOS. Od poprzedniego pomiaru odnotowano wzrost o 16 pkt proc. 9 proc. badanych pracę PKW oceniło źle (spadek o 9 pkt proc.).

pkw.gov.pl

W sondażu przeprowadzonym w pierwszej dekadzie lipca CBOS zapytało Polaków, jak oceniają działalność parlamentu, prezydenta, a także Państwowej Komisji Wyborczej po I turze wyborów głowy państwa.

Po I turze wyborów prezydenckich poprawiły się opinie o Państwowej Komisji Wyborczej. Pozytywnie o pracy PKW wypowiedziało się 63 proc. badanych; od poprzedniego pomiaru w drugiej połowie czerwca to wzrost o 16 punktów procentowych; 9 proc. respondentów (spadek o 9 punktów) oceniło PKW źle. 28 proc. respondentów nie miało zdania.

"Wprawdzie dobrym ocenom działalności PKW sprzyjają zamiar głosowania na PiS i prawicowe poglądy, to jednak należy podkreślić, że wśród wyborców pozostałych ugrupowań, deklarujących inną orientację polityczną również wyraźnie przeważają głosy aprobaty"

- zaznaczył CBOS.

Notowania prezydenta Andrzeja Dudy są obecnie w zasadzie takie same, jak w drugiej połowie czerwca. Pozytywnie o prezydenturze Andrzeja Dudy wypowiada się 53 proc. badanych, źle 40 proc.; 7 proc. nie miało zdania.

"Zadowoleni z prezydentury Andrzeja Dudy relatywnie najczęściej są zwolennicy PiS, ludzie o prawicowych poglądach, zaangażowani w praktyki religijne, szczególnie uczestniczący w nich kilka razy w tygodniu, a także mający wykształcenie podstawowe, gimnazjalne lub zasadnicze zawodowe, uzyskujący niskie i przeciętne dochody per capita (poniżej 2000 zł), dobrze oceniający własną sytuację materialną, mieszkający na wsi oraz starsi (55+)"

- podkreśla CBOS.

Od badania z drugiej połowy czerwca poprawiły się notowania Senatu; opinie o Sejmie nie zmieniły się znacząco. Obecnie pracę posłów chwali 35 proc. badanych (wzrost o 1 punkt procentowy), a niezadowolenie wyraża 51 proc. (spadek o 2 punkty); 14 proc. nie miało zdania. Działalność Senatu ocenia pozytywnie 38 proc. (wzrost o 4 punkty), negatywnie – 42 proc. (spadek o 6 punktów); 20 proc. nie miało zdania.

Badanie zrealizowano w dniach od 30 czerwca do 9 lipca 2020 roku na próbie liczącej 1339 osób (w tym: 66,1 proc. metodą CAPI, 19,6 proc. – CATI i 14,3 proc. – CAWI). (PAP)

 

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Państwowa Komisja Wyborcza #PKW #CBOS

am
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo