Aplikacja poświęcona m.in. wydarzeniom w kopalni Wujek

Z inicjatywy Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności, kultywującego pamięć m.in. o narodzinach Solidarności i tragedii w katowickiej kopalni Wujek na początku stanu wojennego, powstaje aplikacja na smartfony pod nazwą mPamięć, przybliżająca wydarzenia sprzed blisko 40 lat.

ipn.gov.pl

Aplikacja ma nie tylko dostarczać wiedzę o okresie stanu wojennego i wydarzeniach w kopalni, ale także zachęcać do aktywnego podążania śladami historii. W trybie spaceru program ma być przewodnikiem po okolicy kopalni i prowadzić do miejsc związanych z zakładem i pamięcią ofiar tragedii. W trybie gry przygotowano zadania wzorowane na popularnej zabawie w podchody - gracz będzie musiał trafić do celu na podstawie podpowiedzi. W listopadzie aplikację będzie można bezpłatnie pobrać w sklepach Google Play i App Store.

Z inicjatywy działającego przy kopalni Wujek Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności, w ostatnich latach zrealizowano wiele inicjatyw upamiętniających narodziny ruchu Solidarności oraz ofiary stanu wojennego. Place i skwery w pobliżu kopalni nazwano m.in. imieniem NSZZ Solidarność, Anny Walentynowicz czy Porozumienia Jastrzębskiego 1980 r. Planowane jest ustawienie w dzielnicy tablic informacyjnych.

 

 

 Źródło: dzieje.pl, niezalezna.pl

#kopalnia Wujek #pacyfikacja kopalni #zbrodnie komunistyczne #Śląskie Centrum Wolności i Solidarności #aplikacja

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo