Andrzej Duda zdobył 10 mln 426 tys. 514 głosów, to jest 51,12 proc., a Rafał Trzaskowski 9 mln 968 tys. 939 głosów, to jest 48,88 proc. - wynika z informacji podanych na internetowej stronie PKW po godz. 14 na podstawie danych z 99,98 proc. obwodów.

Gratulacje z okazji uzyskania reelekcji napływają ze stolic państw najbardziej sprzymierzonych z Polską – Wilna, Rygi, Pragi, Budapesztu.

Jednak nadal nie przyszły żadne depesze z zachodniej części Europy. - Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen pogratuluje zwycięzcy wyborów prezydenckich w Polsce, gdy pojawią się ostateczne rezultaty, ale nie ma w planach wystosowania zaproszenia do Brukseli – zakomunikował dziś jedynie rzecznik KE Eric Mamer.

Jak zapowiedział dziś szef Wiosny Robert Biedroń, zamierza on właśnie Brukselę wykorzystać do dalszego wywierania nacisków na demokratycznie wybrany rząd w Warszawie.

„To nie będzie łatwa kadencja. UE będzie wam patrzeć na ręce jak nigdy dotąd. Zaczynamy jutro - na posiedzeniu [Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) w Parlamencie Europejskim] będzie głosowany kolejny raport rozszerzający zakres art. 7 wobec PL. Bo to już nie tylko kwestia praworządności, to systemowe łamanie ludzkich sumień”

- napisał na Twitterze.