Wyniki konkursu zostały ogłoszone w poniedziałek.

"Zwycięska praca została bardzo dobrze przygotowana i najpełniej wpisuje się w założenia aranżacyjne opisane w regulaminie. Naszym założeniem było to, aby wystawa wpisała się w zabytkową, zastaną przestrzeń dawnej zbrojowni. Mamy tam bardzo duże okna zwieńczone łukami, rzędy słupów i klatkę schodową w centralnej części sali ekspozycyjnej. Z tym wszystkim musieli zmierzyć się projektanci”

– mówiła przewodnicząca sądu konkursowego, wicedyrektor Muzeum Fotografii Adrianna Gębala-Pietras. Dodała, że dodatkowym elementem, który zaważył o wyborze było "projektowanie nastawione na współdziałanie z widzem".

W uzasadnieniu werdyktu jurorzy podkreślili, że pierwszą nagrodę przyznano "za oryginalne, innowacyjne i konsekwentnie przeprowadzone rozwiązanie stwarzające funkcjonalną i zarazem bardzo atrakcyjną przestrzeń wystawienniczą", a zaproponowane elementy interaktywne wystawy wyróżniają się swoją oryginalnością.

Jak zaznaczono projekt nagrodzony pierwszą nagrodą należy dostosować do potrzeb niepełnosprawnych. Autorzy zwycięskiego projektu - Pracownia JAZ+Architekci Żmijewski Jaworski Masse s.c. z Warszawy - otrzymają 15 tys. zł.

Na konkurs wpłynęło 11 prac. Drugą nagrodę (10 tys. zł) zdobył Maciej Siuda. Trzeciej nie przyznano.

Punktem wyjścia dla uczestników konkursu było pytanie ze scenariusza wystawy "Co robi zdjęcie?".

"Zdjęcie rozumiemy jako odbitkę fotograficzną albo negatyw, ale jest to także pytanie o technologię; o tego, który je wykonuje; o to, co wynika z fotografii. Odpowiedzi mogą być dziesiątki lub setki"

- powiedział dyrektor Muzeum Historii Fotografii Marek Świca.

Wystawa główna ma zająć 750 m kw., a widzowie zobaczą na niej ok. 1,2 tys. zdjęć i ponad 500 aparatów.

Dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz środkom z budżetu miasta MuFo ma pieniądze na projekt wykonawczy. Całkowity koszt stworzenia wystawy głównej jest szacowany na ok. 3 – 3,5 mln zł.

"Myślę, że w ostatnim kwartale przyszłego roku będziemy mogli uroczyście otworzyć tę wystawę" - mówiła dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa Katarzyna Olesiak. "Zależy nam bardzo na pokazaniu bogatych zbiorów, jakie ma Muzeum Fotografii, które posiada zarówno świetne kolekcje zdjęć jak i sprzętu fotograficznego" – dodała.

Obecnie w budynku dawnej Zbrojowni przy ul. Rakowickiej 22 prowadzone są roboty budowlane. Konserwacja, modernizacja i rozbudowa tego obiektu rozpoczęła się w lipcu 2019 roku. Powstaną tam nowoczesne przestrzenie ekspozycyjne, edukacyjne, biblioteka z czytelnią, księgarnia muzealna i kawiarnia. Planowany termin ukończenia prac budowlanych to początek przyszłego roku.