Jak poinformował w poniedziałek Daniel Kozik z biura prasowego podkarpackiego urzędu marszałkowskiego z inicjatywą organizacji letniego wypoczynku dla najmłodszych wyszła pierwsza dama RP Agata Kornhauser-Duda. Zaprosiła ona dzieci z Podkarpacia do rezydencji prezydenta w Wiśle. Będą tam przebywać od 25 lipca do 1 sierpnia pod opieką wykwalifikowanej kadry wychowawców.

Marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl wyraził wdzięczność pierwszej damie, „która swoim kobiecym zmysłem dostrzegła problem najmłodszych i zainicjowała organizację wypoczynku”.

„Cieszy mnie, że dzieci powodzian z Podkarpacia będą miały zapewniony letni wypoczynek w tak urokliwym miejscu, jakim jest Wisła. Mam nadzieję, że spędzą tam piękne chwile, które pomogą im zapomnieć o traumie, gdy ich rodziny wskutek niszczycielskiej siły żywiołu, często potraciły dorobek całego życia. To właśnie dzieci najbardziej teraz potrzebują wypoczynku, oderwania się od problemów dnia codziennego”

– powiedział Ortyl.

Wśród atrakcji przygotowanych w Wiśle dla dzieci znalazło się m.in. spotkanie ze służbami mundurowymi, w tym ze Strażą Pożarną, policją i GOPR-em, a także wycieczki w okolicach Wisły.

Kozik dodał, że Kancelaria Prezydenta RP zapewni wszystkim uczestnikom kolonii nocleg wraz z wyżywieniem, a pozostałe koszty (transport, ubezpieczenie, materiały do zajęć dla dzieci oraz wynagrodzenie opiekunów i kierownika kolonii) zostaną pokryte przez województwo podkarpackie.

Ponadto marszałek Ortyl zwrócił się z prośbą do potencjalnych sponsorów o zakup wyprawek dla dzieci. Z kolei w urzędzie marszałkowskim i Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej w Rzeszowie wśród pracowników zorganizowano zbiórkę pieniędzy, mającą wesprzeć to przedsięwzięcie.

Dzieci, które wyjadą na letni wypoczynek pochodzą z terenów województwa podkarpackiego, które w szczególny sposób ucierpiały podczas ostatniej powodzi, w tym z gmin: Jasło, Jasienica Rosielna, Jawornik Polski, Łańcut oraz miasta Jasło, jak również z miasta i gminy Kańczuga.

Organizatorem wypoczynku dla dzieci będzie Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Czudcu, które wchodzi w skład Podkarpackiego Zespołu Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie.