Ekspert o sondażowym wyniku wyborów prezydenckich: Obecnie wszystko jest możliwe

- Nie mamy jeszcze wyniku wyborów, mamy tylko szacunki wyniku. Obecnie wszystko jest możliwe. Może być tak, że Andrzej Duda może wygrać stosunkiem 50 do 48 proc. głosów. A równie dobrze może wygrać Rafał Trzaskowski. To są bardzo niedokładne pomiary, jak na razie - powiedział Marcin Palade – socjolog polityki, autor opracowań i analiz z zakresu preferencji społeczno-politycznych i geografii wyborczej w Polsce. W rozmowie z Niezalezna.pl ekspert komentował wstępne wyniki głosowania w dzisiejszym finale wyborów prezydenckich. 

Zdjęcie ilustracyjne
fot. Aleksiej Witwicki | GAZETA POLSKA

Dzisiejsze głosowanie w drugiej turze wyborów prezydenckich przyniosło zwycięstwo Andrzeja Dudy, który (wg badań exit pool) uzyskał 50,4 proc. głosów. Na jego kontrkandydata Rafała Trzaskowskiego głosowało 49,6  proc. wyborców. Frekwencja w dzisiejszym głosowaniu była wyjątkowo wysoka i wyniosła w skali kraju 68,9 proc. 

Wstępne sondażowe wyniki dzisiejszego głosowania są zbieżne z większością przedwyborczych badań preferencji wyborczych Polaków z ostatnich tygodni.

O ekspercki komentarz do wyników drugiej tury wyborów prezydenckich poprosiliśmy analityka preferencji społeczno-politycznych i geografii wyborczej w Polsce, socjologa Marcina Palade.

- Nie mamy jeszcze wyniku wyborów, mamy tylko szacunki wyniku. Obecnie wszystko jest możliwe. Może być tak, że Andrzej Duda może wygrać stosunkiem 50 do 48 proc. głosów. A równie dobrze może wygrać Rafał Trzaskowski. To są bardzo niedokładne pomiary, jak na razie

- powiedział analityk.

Spytaliśmy, czy zważywszy na niedoszacowanie poparcia dla Andrzeja Dudy w I turze wyborów prezydenckich, może on liczyć tym razem ponownie na „wyborczy bonus”. 

- Biorąc pod uwagę poprzednie głosowanie, to wiadomo, że bardziej niedoszacowany był PiS i Andrzej Duda, natomiast czy tak będzie teraz, to nie wiemy. To jest bardziej pytanie do IPSOS-u, czy oni wykonali jakieś korekty miedzy pierwszą, a drugą turą głosowania. Tego nie wiemy

- Podkreślił ekspert. Odnosząc się do bardzo dużej frekwencji w głosowaniu za granicą, Marcin Palade ocenił, że może ona znacznie pomóc Rafałowi Trzaskowskiemu.

 


Źródło: niezalezna.pl

#Marcin Palade #Rafał Trzaskowski #Andrzej Duda #wybory prezydenckie 2020

Przemysław Obłuski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo