„Akcja dzieje się w czasach PRL, kiedy to otwarty związek pisarza Stanisława Dygata i aktorki Kaliny Jędrusik staje się głośnym skandalem. Historia słynącej z eksponowania swej cielesności i łamania wszelkich norm społecznych Kaliny będzie znana tym słuchaczom, którzy obejrzeli wcześniej spektakl Teatru Polskiego 'Wyspa Kalina'. Dodatkowo w słuchowisku pojawią się znane piosenki aktorki w nowych aranżacjach oraz czytane przez Dygata fragmenty jego opowiadania 'W cieniu Brooklynu'”

– poinformowała w niedzielę Irena Świtalska z bielskiego teatru.

Jak zaznaczyła, bezpłatna premierowa emisja odbędzie się na vod.teatr.bielsko.pl w poniedziałek o godzinie 19. „Konieczna jest wcześniejsza – bezpłatna - rejestracja na platformie” – dodała Świtalska. Audycja będzie dostępna do końca kwietnia 2021 r.

W pierwszym odcinku audycji, której autorką jest Zuzanna Bojda, a reżyserem Agata Puszcz, będzie można usłyszeć aktorów bielskiej sceny dramatycznej: Wiktorię Węgrzyn-Lichosyt, Grzegorza Sikorę, Kazimierza Czaplę, Adama Myrczka, Marię Suprun, Michała Czadernę i Mateusza Wojtasińskiego.

Świtalska zaznaczyła, że „Audycji miłosnej” towarzyszyła będzie „Polska Kronika Radiowa z przymrużeniem oka" stworzona przez seniorów, którzy wspominają czasy PRL, oraz znane postaci z tamtych lat. Ona również będzie dostępna na platformie vod.teatr.bielsko.pl

„W ramach projektu powstaną cztery odcinki 'Audycji miłosnej' w formie słuchowiska teatralnego z udziałem aktorów oraz cztery nagrania 'Polskiej Kroniki Radiowej z przymrużeniem oka' z udziałem seniorów. Wspólnym tematycznym mianownikiem wszystkich realizacji będą artystyczne pary z okresu PRL i ich burzliwe, często zabawne biografie. (…) Słuchowiska stylizowane na audycje radiowe sprzed lat będą sposobem na odświeżenie historii polskiej kultury - kompozycji Komedy, powieści i scenariuszy Leopolda Tyrmanda, Marka Hłaski, czy Stanisława Dygata, ról Kaliny Jędrusik i Niny Andrycz”

– podała Świtalska.

Bielska scena na realizację projektu o nazwie „Audycja miłosna” uzyskała dofinansowanie z funduszy Narodowego Centrum Kultury.

Bielski teatr świętuje w br. 130-lecie rozpoczęcia działalności. Do końca II wojny światowej istniał jako zawodowa scena niemiecka, a od 1945 r. jako polska.