Sprawa dotyczy Obwodowej Komisji Wyborczej nr 168 z siedzibą w Szkole Podstawowej nr 7 w Szczecinie.

Przewodniczący Łukasz Olejnik przybył do lokalu wyborczego w koszulce z grafiką, w której użyto słowo „konstytucja”. Zajście zgłosili portalowi Niezalezna.pl tam głosujący.

Na miejscu była już policja. O tym poinformował na Facebooku sam zainteresowany.

”Policja standardowo wezwana, protokół spisany. Wszystko z uśmiechem i kulturalnie a wzywający aż się gotują”

- czytamy we wpisie.

Interweniuje Ruch Kontroli Wyborów

Społeczny obserwator z ramienia Stowarzyszenia Ruch Kontroli Wyborów Agnieszka Przybylska zwróciła się z "pilnym wnioskiem o zablokowanie agitacji wyborczej w OKW nr 168".

"Pan Olejnik, pomimo zdecydowanie przeciwnej opinii Państwowej Komisji Wyborczej, po przyjściu na 13.30 ponownie demonstruje koszulkę ze znakiem graficznym jednoznacznie kojarzonym z Koalicją Obywatelską, co może wpływać na wyborców, by oddawali głos na kandydata z tej partii"

- argumentuje obserwator RKW.

"Ponieważ czas agitacji odgrywa istotną rolę wnoszę o działania w trybie natychmiastowym" - konkluduje we wniosku.

Wniosek do Państwowej Komisji Wyborczej o odwołanie Łukasza Olejnika z funkcji członka OKW złożył prezes Stowarzyszenia Ruchu Kontroli Wyborów Oddział w Szczecinie Mariusz Łojko. Jak czytamy, "Olejnik dopuścił się działań naruszających apolityczność komisji wyborczej przez to, że dokonywał manifestacji swoich poglądów politycznych i społecznych wykonując swoje obowiązki w lokalu wyborczym podczas glosowania będąc ubrany w koszulkę z grafiką ze słowem „konstytucja” – znakiem/symbolem jednoznacznie związanym ze Stowarzyszeniem KOD powiązanego politycznie z ugrupowaniem jednego z kandydatów biorących udział w Wyborach Prezydenta RP".

Jest reakcja Okręgowej Komisji Wyborczej

Na incydent obojętna nie pozostała bezpośrednio nadzorująca prace w Obwodowych Komisjach Wyborczych, Okręgowa Komisja Wyborcza.

- Jesteśmy na etapie podjęcia działań. Na chwilę obecną nie mogę nic powiedzieć

- usłyszeliśmy od Iwony Gduli z OKW w Szczecinie.

Przyznała, że obecna na miejscu policja nie wydała żadnych zaleceń.

O identycznym incydencie -z udziałem tego samego przewodniczącego komisji- pisaliśmy na początku lipca br. Podczas pierwszej tury wyborów prezydenckich, mężczyzna także przybył do komisji w koszulce ze znakiem graficznym, w którym użyto słowa „konstytucja”. Pozostały skład komisji opowiedział się wówczas za usunięciem z funkcji przewodniczącego Łukasza Olejnika.

Wkrótce więcej informacji.