Prawo, obowiązek, odpowiedzialność. Abp Polak: "Niech prezydent będzie tym, który potrafi jednoczyć"

Niech prezydent będzie tym, który potrafi jednoczyć, który potrafi być prezydentem wszystkich Polaków – powiedział dziś w Gnieźnie prymas Polski, abp Wojciech Polak po oddaniu głosu w lokalu wyborczym. O godzinie 7:00 rozpoczęło się głosowanie w II turze wyborów prezydenckich. Startują w niej Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski.

Abp Wojciech Polak
Zbigniew Kaczmarek/Gazeta Polska

Prymas Polak oddał swój głos w komisji w Szkole Podstawowej nr 1 im. Zjazdu Gnieźnieńskiego. Po wyjściu z lokalu powiedział, że udział w wyborach „to nasze prawo i obowiązek, a jednocześnie wyraz naszej odpowiedzialności”. Jak mówił, odpowiedzialności nie tylko za siebie, za najbliższych, za rodzinę, ale także odpowiedzialności za ojczyznę.

Abp Polak zaznaczył, że obowiązek głosowania i udział w wyborach wypływa także, zgodnie z nauczaniem Kościoła katolickiego, z czwartego przykazania, które – jak przypomniał – „mówi nie tylko o szacunku i miłości dla naszych rodziców, ale o szacunku i miłości także dla naszej ojczyzny, która w tym sensie jest naszą ziemską matką”. „Stąd też spełnianie tego obowiązku jest na pewno spełnianiem jednego z obowiązków moralnych każdego chrześcijanina” – wskazał.

Prymas pytany przez dziennikarzy, czego będzie życzył nowemu prezydentowi Polski podkreślił, że „w takiej sytuacji, w której widzimy ciągłe spory, podziały, także to pęknięcie społeczeństwa – niech on będzie tym, który potrafi jednoczyć, który potrafi być prezydentem wszystkich Polaków”. Dodał, że chciałby, by prezydent był także tym, który „potrafi, poprzez swoje działania rzeczywiście przekonywać do takiej wizji ojczyzny, która jest wspólnym domem i naszą wspólną odpowiedzialnością. Tego bym chciał nowemu prezydentowi życzyć”. 

Proszony o opinię na temat kampanii wyborczej przed drugą turą wyborów, prymas powiedział, że w jego ocenie była ona przede wszystkim bardzo intensywna i odbywała się w bardzo specyficznych warunkach – stanu pandemii koronawirusa.

- Myślę, że wiele pytań padło, wielu odpowiedzi można było wysłuchać. Chyba każdy mógł sobie jakieś osobiste zdanie wyrobić. Przynajmniej ja takie zdanie sobie osobiście mogłem – na podstawie tego, co słyszałem, także co widziałem – wyrobić

 – powiedział.

Lokale wyborcze zostały otwarte o godz. 7.00. Głosowanie zakończy się o godz. 21. - do tego czasu trwa cisza wyborcza. W trakcie głosowania obowiązują specjalne zasady sanitarne. Wprowadzono także pierwszeństwo w głosowaniu dla osób powyżej 60 lat, niepełnosprawnych, z dzieckiem poniżej 3 lat oraz kobiet w ciąży. W lokalu wyborczym jednocześnie przebywać może nie więcej niż jedna osoba na cztery metry kwadratowe, z wyłączeniem członków obwodowej komisji wyborczej; wyborca ma obowiązek zakrywania ust i nosa oraz dezynfekcji rąk.

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#abp Wojciech Polak #wybory prezydenckie

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo