Bilans obejmuje wszystkie nowo zarejestrowane zgony w ciągu 24 godzin między godz. 17 w czwartek a godz. 17 w piątek, w przypadku których testy potwierdziły obecność koronawirusa.

148 nowych zgonów to najwięcej od pięciu dni i ponad trzy razy więcej niż w bilansie podanym w piątek, gdy informowano o 48 zmarłych. To także więcej niż było w danych z soboty przed tygodniem, dwoma i trzema tygodniami.

Pod względem liczby zgonów na Covid-19 Wielka Brytania zajmuje trzecie miejsce na świecie - za Stanami Zjednoczonymi i Brazylią.

Jeśli chodzi o poszczególne części Zjednoczonego Królestwa, to w Anglii zmarło do tej pory 40 213 osób, w Szkocji - 2490, w Walii - 1541, a w Irlandii Północnej - 554.

Ministerstwo zdrowia Wielkiej Brytanii podało również, że w ciągu ostatniej doby wykryto 820 nowe zakażenia, co jest najwyższą liczbą od 1 lipca i zauważalnym wzrostem w stosunku do kilku poprzednich dni, gdy zwykle oscylowała ona wokół 600. Łącznie od początku epidemii w Wielkiej Brytanii potwierdzono już 288 953 przypadki koronawirusa. Mimo tego wzrostu w ciągu minionej doby Wielka Brytania spadła z siódmego na ósme miejsce na świecie pod względem wykrytych zakażeń, bo jeszcze bardziej zwiększyła się ich liczba w Meksyku. Więcej ich jest ponadto w USA, Brazylii, Indiach, Rosji, Peru i Chile.

W ciągu ostatniej doby przeprowadzono w Wielkiej Brytanii ponad 153,6 tys. testów na obecność koronawirusa, a od początku epidemii liczba faktycznie wykonanych testów wynosi już ponad 8,84 mln.

Bilans nowych testów i zakażeń obejmuje 24 godziny między godz. 9 rano w piątek a godz. 9 rano w sobotę.

Pierwszy przypadek koronawirusa w Wielkiej Brytanii wykryto 31 stycznia, pierwszy zgon z powodu Covid-19 miał miejsce 5 marca.

Bilanse podawane przez brytyjskie Ministerstwo Zdrowia obejmują jedynie te zgony, w których obecność koronawirusa została potwierdzona testami. Podawane raz na tydzień dane urzędu statystycznego ONS uwzględniają wszystkie przypadki śmierci, w których Covid-19 został wpisany do aktu zgonu jako główna lub kluczowa przyczyna, nawet jeśli nie zostały przeprowadzone testy.