W repertuarze sobotniego koncertu znajdą się utwory pochodzące z niedawno nagranego przez Krzysztof Herdzin Quartet albumu "The Book of Secrets Krzysztof Herdzin".

Krzysztofowi Herdzinowi, wybitnemu polskiemu pianiście, kompozytorowi, aranżerowi i dyrygentowi, towarzyszyć będą: Marek Podkowa na saksofonie tenorowym, Robert Kubiszyn na kontrabasie i gitarze basowej oraz Cezary Konrad na perkusji.

"Na początku tego roku skomponowałem siedem utworów ułożonych w zamkniętą, koncepcyjną opowieść w formie księgi opowiadającej o najważniejszych dla mnie tematach będących tajemnicami dla każdego wrażliwca zadającego sobie pytania o sens życia, o to, kim jesteśmy i po co żyjemy"

– mówi o swojej płycie Krzysztof Herdzin.

Jazz miesza się tu z muzyką współczesną, filmową, a wszystko jest podporządkowane nastrojom opowiadania o poszczególnych tajemnicach 

– dodaje kompozytor.

"The Book of Secrets" to – jak zaznacza muzyk – płyta szczególna. "Pojawiła się jako jubileuszowa, 20. pozycja w mojej autorskiej dyskografii, nagrałem ją w bardzo ważnym momencie mojego życia. Od wielu lat intensywnie pracuję nad sobą, poszukując wewnętrznej równowagi, spokoju i dystansu do świata. Podjąłem szereg kroków mających w efekcie finalnym pomóc mi radzić sobie z własnymi słabościami i traumami, a ludziom wokoło ułatwić budowanie ze mną dobrych relacji opartych na uczciwych fundamentach, pełnych wzajemnego szacunku i empatii. Najpierw pojawiła się terapia, spotkania z inspirującymi psychoterapeutami, potem dziesiątki mądrych książek, analiza własnego postępowania aż do określenia celów, jakie chcę osiągnąć i narzędzi, jakie zamierzam do tego wykorzystać. Zmieniło mnie to bardzo"

– odkrywa swoje tajemnice artysta.

Album "The Book of Secrets Krzysztof Herdzin" została wydana jako 84. pozycja w serii Polish Jazz. Seria ta kontynuuje tradycję publikacji najwybitniejszych przedstawicieli współczesnego jazzu i idei przedstawiania aktualnego obrazu muzyki jazzowej.

Krzysztof Herdzin to wybitna postać polskiej i europejskiej sceny jazzowej. Współpracował z największymi gwiazdami polskiej muzyki. Grał w kwartecie Jana Ptaszyna Wróblewskiego, był pianistą kwartetu Zbigniewa Namysłowskiego, od wielu lat współpracuje z Anną Marią Jopek. Obecnie prowadzi własne trio akustyczne (Herdzin/Kubiszyn/Konrad) i własny Big Band.

Ma na swoim koncie ponad 200 płyt CD, w tym 20 autorskich, jest posiadaczem 18 Złotych i czterech Platynowych Płyt dla Aranżera. Ośmiokrotnie był uznawany za Aranżera Roku w ankiecie Jazz Top czytelników magazynu "Jazz Forum". Jest też w laureatem Fryderyka w kategorii Jazzowy Kompozytor i Aranżer Roku.

W kolejną sobotę festiwalu, 18 lipca, na Jazzie na Starówce wystąpią Paweł Kaczmarczyk i Adam Bałdych w projekcie "Directions in Music: Weather Report", prezentującym muzykę z repertuaru słynnej grupy jazz-rocka i fusion. Zespół Weather Report działał w latach 70. i 80. XX wieku. Powstał z inicjatywy muzyków grupy Milesa Davisa. Członkami założycielami oprócz Joe Zawinula i Wayne’a Shortera byli Miroslav Vitouš (gitara basowa, kontrabas), Alphonse Mouzon (perkusja) i Airto Moreira (instrumenty perkusyjne), dołączył do nich później m.in. wirtuoz gitary basowej Jaco Pastorius.

Festiwal jest dofinansowany z pieniędzy m.st. Warszawy i ministra kultury i dziedzictwa narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Muzyka, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Partnerami Festiwalu są: ZAIKS i STOART. Festiwal został zorganizowany według zaleceń i procedur epidemiologicznych MKiDN, Ministerstwa Rozwoju i głównego inspektora sanitarnego.