"610 lat temu Polska i Litwa stanęły ramię w ramię w walce z potęgą krzyżacką. Była to największa bitwa średniowiecznej Europy. Jej historia stała się narodowym mitem, pomagającym Polakom w najcięższych chwilach czasów zaborów. Pamięć o Grunwaldzie była też nadzieją na odrodzenie i budziła poczucie godności"

- napisano w zapowiedzi ekspozycji.

Jak wyjaśniono, "Potęga Symbolu" to wystawa opowiadająca o historii i legendzie; o najsłynniejszym obrazie Jana Matejki, o losach płótna ściśle związanego z losami ojczyzny.

"Wystawa powstała z inicjatywy Narodowego Centrum Kultury, by uczcić rocznicę, ale również by przypomnieć chwałę oręża i polsko-litewskie braterstwo broni" - czytamy na stronie NCK.

Kuratorką wystawy, czynnej do 31 lipca, jest Agnieszka Bebłowska-Bednarkiewicz.

Organizatorami wydarzenia są Narodowe Centrum Kultury i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wystawę przygotowano także w wersji online do bezpłatnego pobrania przez instytucje kultury, jednostki samorządowe, szkoły, organizacje pozarządowe i osoby prywatne.

"Mogą Państwo ją zamieszczać na stronach www, ale również wydrukować i zaprezentować publicznie – w dowolnej wielkości i na dowolnym nośniku" - napisali organizatorzy. Zwrócili uwagę, że na potrzeby zewnętrzne ilustrację "najlepiej wydrukować w formacie 100 x 70 cm na spienionym PCV o grubości 5-6 mm".

Organizatorzy wystawy zwrócili się z prośbą o przesyłanie fotorelacji z prezentacji wystawy w przestrzeni publicznej na adres NCK. "Dzięki temu będziemy mogli informować o Państwa zaangażowaniu na naszych stronach internetowych czy profilu na Fb" - dodali.