Nowa fala represji w Rosji

  

Niemal od razu po zakończeniu tzw. referendum nad zmianami w konstytucji umożliwiającymi sprawowanie władzy w Rosji przez Władimira Putina do 2036 r. ruszyła fala represji. Zatrzymywani i poddawani rewizjom są wszyscy, którzy podważają rzetelność głosowania – dziennikarze, prawnicy, działacze opozycji.

Aresztowany został były dziennikarz, specjalista od spraw wojskowości, a w chwili aresztowania doradca szefa rosyjskiej agencji kosmicznej – Iwan Safronow – za rzekome przekazywanie tajemnic państwowych... Czechom. (Swoją drogą, Czesi przez lata starali się o dobre relacje z Rosją, a teraz robią w propagandzie kremlowskiej za chłopca do bicia.) Grozi mu do 20 lat łagrów. Zatrzymywani są też koledzy Safronowa protestujący w jego obronie. W toczącym się od wielu miesięcy pokazowym procesie prokuratura zażądała też 15 lat łagrów (za rzekomą pedofilię) dla Jurija Dmitriewa, historyka organizacji Memoriał, badającego zbrodnie stalinowskie. Rosyjski aparat represji znowu się rozkręca i wydaje się, że wejdzie na niespotykane dotychczas obroty. Pytanie tylko, czy to oznaka siły, czy słabości systemu. Moim zdaniem jednak słabości.

 


Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts