Przedostatni tydzień wakacji to termin zapowiadany przez organizatorów już od marca, kiedy ogłoszone zostały obostrzenia związane z obecnością koronawirusa w obu krajach. Otwarcie granicy w Cieszynie ze strony Czech sprawiła, że organizatorzy mogą ostatecznie potwierdzić ten termin. Aby zapewnić uczestnikom imprezy bezpieczeństwo, festiwal odbędzie się przy zachowaniu nowych zasad organizacji imprez kulturalnych. 

Symbolem współpracy i współistnienia społeczności Cieszyna i Czeskiego Cieszyna jest Most Przyjaźni nad rzeką Olzą, stanowiący granicę państw. Podobnie nazwa i tego festiwalu Kino na Granicy odwołuje się do budowania mostów pomiędzy ludźmi.

Otwarcie granicy to był moment, na który czekaliśmy z ostatecznym potwierdzeniem, że Kino na Granicy odbędzie się 21-26 sierpnia. Cieszyn i Czeski Cieszyn stały się znowu jednym miastem w nocy z 29 na 30 czerwca! Intensyfikujemy więc przygotowania. Współorganizatorami wydarzenia będą w tym roku oba miasta, bo pomoc wielu instytucji i służb miejskich będzie nam potrzebna, aby zapewnić Państwu bezpieczeństwo

– mówi Jolanta Dygoś, dyrektorka festiwalu.  

Z pewnością czeka nas inna, i pewnie historyczna edycja. Będziemy musieli respektować konieczne obostrzenia i zalecenia. Będzie mniej swobody, ale – mam nadzieję – równie dużo serdeczności i radości ze spotkania. Wiele zależy od uczestników i przestrzegania zasad bezpieczeństwa oraz stosowania się do regulaminów, które właśnie tworzymy. Może jednak ten wakacyjny czas pozwoli na inne cieszenie się Cieszynami, które już się cieszą na przyjazd naszych festiwalowiczów i przygotowują wraz z nami liczne atrakcje.

22. Przegląd Filmowy Kino na Granicy odbędzie się w dniach 21-26 sierpnia w Cieszynie i Czeskim Cieszynie.