O zaangażowaniu Barkleya jako promotora World Games poinformował komitet organizacyjny. Igrzyska gościć będzie największe miasto Alabamy – Birmingham. Pierwotnie impreza miała się odbyć w 2021 r., ale została przesunięta o rok. „To dla nas zaszczyt, że ikona światowego sportu i jeden z najbardziej lubianych sportowców w stanie dołączy do naszego przedsięwzięcia. Nie ma innego człowieka z tak bardzo ekscytującą osobowością jak Charles Barkley” – powiedział przewodniczący komitetu organizacyjnego Nick Sellers.

Ostatnie zawody tej rangi zawody odbyły się w lipcu 2017 r. we Wrocławiu. Wówczas rywalizowało ok. 3,5 tysiąca sportowców ze 112 krajów w 31 dyscyplinach.

Barkley zawsze podkreślał rodzinne korzenie i przywiązanie do Alabamy. Kilka miesięcy temu postanowił nawet wystawić na aukcję kilka cennych pamiątek, m.in. trofeum dla najbardziej wartościowego koszykarza (MVP) z 1993 r., by pozyskać pieniądze na remont zrujnowanych domów w rodzinnym Leeds w Alabamie.

W NBA występował w latach 1986-2000, kolejno w Philadelphia 76ers, Phoenix Suns i Houston Rockets. Najlepsze lata spędził w Arizonie, gdy jako zawodnik Suns w sezonie 1992/1993 był liderem drużyny w trzech kategoriach: punktach (25,6), zbiórkach (12,2) i asystach (5,1). Zdobył wtedy nagrodę MVP sezonu zasadniczego ligi i doprowadził "Słońca" do finału (porażka z Chicago Bulls 2-4).