"Właśnie zakończyło się nadsyłanie wspomnień w ramach akcji #MojaPamiątka"

- poinformował rzecznik prasowy MHP Marek Stremecki.

Wśród przekazanych na akcję eksponatów znalazła się np. książeczka wojskowa Romana Michalewskiego przekazana przez jego córkę Teresę Bodynek.

Tata nigdy nie dał się przekonać do wstąpienia do partii. Wielokrotnie powtarzał nam, że "Polska Ludowa nie jest Polską". (…) Ubolewał też, kiedy w czasach PRL wpisano Mu w Książeczce Wojskowej jako miejsce urodzenia – ZSRR, a w innej: narodowość – ZSRR. Podkreślał nam zawsze, że posiada świadectwa szkolne i wojskowe z orłem z koroną

- tak brzmi fragment opowieści Teresy Bodynek o jej ojcu pochodzącym ze Lwowa.

"Otrzymaliśmy niemal 400 prac oraz wiele towarzyszących wspomnieniom pamiątek z domowych archiwów. W rozmowach telefonicznych usłyszeliśmy dużo wzruszających historii rodzinnych"

- podkreśliła koordynatorka akcji społecznej #MojaPamiątka Gabriela Sierocińska-Dec.

Wśród przekazanych pamiątek jest też zdjęcie ze zbiorów prywatnych Pani Heleny Dłubały z Placu Świętego Piotra w Watykanie zrobione 13 maja 1981 r. po zamachu na życie papieża Jana Pawła II.

"W miejscu, gdzie był przygotowany fotel dla Ojca Świętego Jana Pawła II, ulokowany został obraz Matki Bożej"

- napisał Stremecki.

"Nagle usłyszałam trzy strzały, w ogóle nie skojarzyłam, nie spodziewałam się, że mogą to być strzały wymierzone w Jana Pawła II. Zerwały się gołębie, ludzie znajdujący się na dachu zaczęli biec w dół. Nastąpiło niezwykłe poruszenie. Wszystko się wyjaśniło: strzały były skierowane do Ojca Świętego; zakonnica złapała zamachowca. Zjechało się bardzo dużo samochodów włoskiej policji, były włączone syreny policyjne. W górze nad placem latały helikoptery. Nastąpiło ogólne poruszenie, płacz i modlitwy. Potem na krześle, gdzie miał siedzieć Jan Paweł II ulokowano obraz Matki Bożej. Do późnego wieczoru pielgrzymi, ja wśród nich, przebywaliśmy na placu Świętego Piotra, gdzie się modliliśmy, płakaliśmy i śpiewaliśmy pieśni"

- wspominała zamach na papieża Helena Dłubała, która 13 maja 1981 r. wraz z innymi pielgrzymami przebywała w Watykanie.

Akcja #MojaPamiątka, skierowana do osób po 60. roku życia, zachęcała do podzielenia się swoimi wspomnieniami. Punktem wyjścia do opowieści było zdjęcie, dokument lub film wideo z domowego archiwum, a prace były przygotowane w formie pamiętnika, rejestracji wideo, wpisu, blogu lub relacji na kanale w mediach społecznościowych.

W październiku z przesłanych prac oraz pamiątek zostanie przygotowana wystawa internetowa.

Więcej informacji na stronie: www.mojapamiatka.muzhp.pl.

Akcję zorganizowało Muzeum Historii Polski we współpracy z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Została objęta honorowym patronatem premiera Mateusza Morawieckiego.