W czwartek władze miasta poinformowały o wydaniu pozwolenia na budowę i rozpoczęciu prac budowlanych. Jednocześnie trwają poszukiwania działającej repliki niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.

Centrum powstaje w ścisłym centrum miasta, w gmachu Collegium Martineum UAM. Jak przypomniał w czwartek na konferencji prasowej wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski, przed wojną w tym samym miejscu stał gmach, w którym działała filia wojskowego Biura Szyfrów. Pracowali w niej przyszli pogromcy Enigmy.

To będzie miejsce, które będzie opowiadało historię pracy całego zespołu ówczesnych kryptologów, będzie to też jednak opowieść o historii naszego miasta. Ma to być miejsce zaznajamiające młodych ludzi z matematyką i kryptologią. Mam nadzieję, że spotkamy się na otwarciu Centrum w przyszłym roku, przed sezonem letnim.

– powiedział Mariusz Wiśniewski.

Jak dodał, historię kryptografii przybliży odwiedzającym Centrum nowoczesna, multimedialna ekspozycja. Chętni przejdą kurs szyfrowania, zdobędą wiedzę o dawnych metodach utajniania informacji i poznają historię powstania samej Enigmy. Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych: jedną z nich będzie odwzorowanie fragmentu wnętrza niemieckiego U-boota wraz z pomieszczeniami szyfranta i telegrafisty.

Centrum przybliży także związek prac prowadzonych przez naszych kryptologów z odbywającą się właśnie rewolucją cyfrową. Poruszone zostaną zagadnienia takie, jak programowanie czy bezpieczeństwo w sieci. Obecnie staramy się również pozyskać replikę Enigmy. Jeżeli uda nam się znaleźć działający egzemplarz, z całą pewnością będzie on dużym atutem nowej atrakcji miasta.

– dodał Wiśniewski.

Partnerem inwestycji jest Uniwersytet im. Adama Mickiewicza. Prorektor poznańskiej uczelni prof. Tadeusz Wallas podkreślił, że UAM użyczył ponad 1 tys. mkw. pod przyszłe Centrum, a także zwiększył nakłady na remonty i unowocześnienie obiektu.