W II turze wyborów prezydenckich 12 lipca ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda zmierzy się z kandydatem Koalicji Obywatelskiej Rafałem Trzaskowskim. Pierwszą turę zdecydowanie wygrał Duda i być może to nie spodobało się jego politycznym przeciwnikom. Rozpoczęto bowiem kolportaż fake newsów, że... wyborcy Dudy nie muszą iść na drugą turę. To oczywista nieprawda! Głosować może (i powinien!) każdy uprawniony do głosowania. 

Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała swoje stanowisko w tej sprawie opublikowała na początku lipca.

- Państwowa Komisja Wyborcza wyjaśnia, że pojawiające się w serwisach społecznościowych informacje o tym, jakoby wyborcy głosujący w dniu 28 czerwca 2020 r. na kandydata, który uzyskał największą liczbę głosów, mieli nie uczestniczyć w ponownym głosowaniu w dniu 12 lipca 2020 r. (tzw. II turze wyborów), a w głosowaniu tym uczestniczą wyłącznie wyborcy, którzy oddali głosy na innych kandydatów, są nieprawdziwe

 - czytamy w piśmie podpisanym przez szefa PKW Sylwestra Marciniaka.

Jak podkreślono, uprawnionymi do udziału w głosowaniu ponownym, czyli w II turze, są wszyscy wyborcy, a sposób głosowania wyborcy 28 czerwca br. nie ma na to uprawnienie żadnego wpływu.

Niestety, fałszywa informacja - jak wynika ze zdjęć zamieszczanych w sieci - jest również kolportowana w sposób tradycyjny, tj. rozwieszana publicznie. Ma to na celu wprowadzenie w błąd starszych wyborców, którzy nie korzystają z internetu. Warto więc przypomnieć seniorom o tym, jak ważne jest oddanie głosu 12 lipca!

Co ciekawe, powyższa informacja ma logo... Obywatelskiej Kontroli Wyborów.  Na stronie internetowej OKW czytamy, że to "projekt realizowany przez KOD - Komitet Obrony Demokracji".  W 2018 roku tę organizację publicznie wspierał... Lech Wałęsa.