Z OSTATNIEJ CHWILI

Karolina Naja i Anna Puławska mistrzyniami świata w kajakowej dwójce na 500 m. • • •

Szokujące nagrania. Kaleta: "Radość, impreza... a gadżety z pieniędzy warszawskiego podatnika"

"Jak ktoś już decyduje się używać substancji iniekcyjnie, to bardzo ważne, żeby zawsze miał swoją igłę i strzykawkę, nie dzielił się sprzętem, żeby sprzęt był zawsze sterylny. No i też takie rzeczy można pobrać na stanowisku "Afterparty". To i wiele innych rzeczy do używania substancji, ale też jakby dużo informacji o tym, jak unikać ryzyka. Także możecie to robić, ale róbcie jak najbardziej bezpiecznie" - mówi "partyworkerka" na nagraniu opublikowanym dzisiaj przez wiceministra sprawiedliwości, Sebastiana Kaletę. Zdaniem wiceszefa resortu, kontrowersyjne imprezy są finansowane przez miasto Warszawa. - Tak wygląda profilaktyka walki z narkomanią za pieniądze warszawiaków - napisał Kaleta. Na jego zarzuty odpowiedziało miasto.

foto w tle: Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska; twitter.com/Sebastian Kaleta [screenshot]

Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości, opublikował dzisiaj na Twitterze nagrania jednej z imprez, której organizatorzy mówią, że projekt współfinansuje Urząd m.st. Warszawy. Na nagraniu aktywistka mówiła, czym jest partyworking, który prowadziła w jednym z warszawskich klubów.

Jak wyjaśniała, partyworking to "miejsce, gdzie można uzyskać informacje o substancjach psychoaktywnych, pobrać za darmo testy do sprawdzania ich składu, prezerwatywy oraz inne gadżety".

Na kolejnym opublikowanym przez Kaletę nagraniu ta sama osoba tłumaczyła, dlaczego w klubie rozdawane są igły.

- Jak ktoś już decyduje się używać substancji iniekcyjnie, to bardzo ważne, żeby zawsze miał swoją igłę i strzykawkę, nie dzielił się sprzętem, żeby sprzęt był zawsze sterylny. No i też takie rzeczy można pobrać na stanowisku "Afterparty". To i wiele innych rzeczy do używania substancji, ale też jakby dużo informacji o tym, jak unikać ryzyka. Także możecie to robić, ale róbcie jak najbardziej bezpiecznie – mówiła.

"Trzaskowski przez pół roku nic nie zrobił"

W rozmowie z Polską Agencją Prasową wiceminister Kaleta wyjaśnił, że nagrania pochodzą z imprezy w ramach projektu "Afterparty" współfinansowanego przez m.st. Warszawa, a organizowanego przez Fundację Edukacji Społecznej.

Kaleta powiedział, że w ramach kontroli poselskiej na podstawie dokumentów ustalił, że przeciwdziałanie uzależnieniom i wsparcie osób już uzależnionych, na które przeznaczone są pieniądze miasta, "polega na tym, że zachęca się wręcz do brania narkotyków, oferuje się sterylny sprzęt, który jest rozdawany podczas imprez środowisk LGBT oraz proponuje się testowanie narkotyków" – czy są w odpowiedniej jakości.

W jego przekonaniu taki projekt nie powinien być finansowany pieniędzmi warszawskich podatników. Zaznaczył, że sygnalizował ten problem pół roku temu, ale wówczas prezydent miasta Rafał Trzaskowski nic z tym nie zrobił.

- Przynajmniej nie ma informacji, jakoby umowa miałaby być zerwana z tą fundacją – dodał.

Odpowiedź miasta

Do informacji, m.in. na temat testów do sprawdzania składów narkotyków, odniosła się rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka.

- Znów atak na Warszawę – tym razem za wspieranie ochrony kobiet. Wyjaśniam: miasto Warszawa nie finansuje narkoimprez, jak twierdzi Sebastian Kaleta – to kłamstwo – napisała na Twitterze.

- Ależ to jest głupie tłumaczenie, które nie znajduje potwierdzenia w dokumentacji. Pisałem, że rzuciły się na mnie trolle PO, ale nie spodziewałem się, że w ich żenującą narrację pójdzie ratusz – odpisał rzeczniczce Kaleta.

Nawiązał w ten sposób do komentarza jednej z internautek, według której, testy narkotyków służą do wykrywania pigułki gwałtu. - Trolle PO już się na mnie rzuciły. Nie, metamfetamina czy kokaina to nie są pigułki gwałtu. Dostępne nagrania z projektu wprost mówią o dobrowolnym zażywaniu narkotyków – skomentował wpis internautki Kaleta

Osoba z nagrania 

Jak ustalił portal zyciestolicy.com.pl, na jednym z nagrań z imprez w ramach "Afterparty", opublikowanych dziś przez Sebastiana Kaletę, pojawia się mężczyzna, który niedawno wystąpił w materiale brytyjskiego "Guardiana" o znamiennym tytule ">>Jesteśmy najbardziej homofobicznym państwem w UE<<.Wybory w Polsce i zwalczanie LGBT".

- Młode osoby LGBT, jeśli słyszycie, że jesteście ideologią, nie istotami ludzkimi, pamiętajcie, że to nie o was. Jesteście normalni. Przyszłość będzie lepsza - mówi w reportażu "Guardiana" Maciej, przedstawiający się w mediach społecznościowych jako "Gąsiu".

"Chemsex"

Nie po raz pierwszy Sebastian Kaleta ujawnia wsparcie miasta dla kontrowersyjnych inicjatyw. W grudniu 2019 r. wiceminister opublikował raport, z którego wynika, że w ciągu ostatnich lat warszawski ratusz miał wydać 7 mln złotych na akcje związane z "edukowaniem, jak zażywać narkotyki, promowaniem dewiacji czy uświadamianiem, jak wyglądają kontakty seksualne połączone z przyjmowaniem substancji psychoaktywnych - tzw. chemseks"  - jak informował wówczas portal tvp.info.

Władze miasta uznały informacje przekazane przez TVP Info i Sebastiana Kaletę za "fake news". 

- Miasto Warszawa nigdy nie nakłaniało i nie zachęcało nikogo do stosowania jakichkolwiek substancji psychoaktywnych - tak sprawę komentował ówczesny rzecznik ratusza, Kamil Dąbrowa.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, pap, zyciestolicy.com.pl, guardian.com

#Sebastian Kaleta #Warszawa

rn
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo