W środę Ochojska umieściła na Twitterze wpis, w którym w pięciu punktach wyjaśniła, dlaczego w drugiej turze wyborów prezydenckich poprze kandydata Koalicji Obywatelskiej Rafała Trzaskowskiego. Napisała w nim, że Trzaskowski "poważnie traktuje problem zmian klimatycznych", "proponuje inwestycje za rogiem", "proponuje program równych szans na rynku pracy", "wprowadzi kartę LGBT w całym kraju" oraz "będzie prezydentem wszystkich Polaków".

W czwartek europoseł ponownie wstawiła post z pięcioma punktami, dla których poprze Trzaskowskiego, jednak zmodyfikowała ich treść. Tym razem wskazała, że Trzaskowski: "zadba o najsłabszych i wykluczonych", "poważnie traktuje problem zmian klimatycznych", "proponuje inwestycje za rogiem", "proponuje program równych szans na rynku pracy" oraz "będzie Prezydentem WSZYSTKICH Polaków".

Również w czwartek, w kolejnym wpisie w czterech punktach wyjaśnia, dlaczego nie zamierza zagłosować na urzędującego prezydenta Andrzeja Dudę. Zwraca uwagę na: przekazanie 2 mld zł TVP, a nie na onkologię; Fundusz Zdrowia, którego utworzenie - jej zdaniem - "zakończyło się na obietnicach", nie zrobienie nic dla osób niepełnosprawnych oraz to, że Duda "nie stanął w obronie godności protestujących nauczycieli i lekarzy".

Środowy wpis Ochojskiej skomentował m.in. poseł PiS Przemysław Czarnek.

- napisał na Twitterze.

Na wpis Ochojskiej zareagował też poseł PiS Rafał Bochenek. Wyraził wobec niej szacunek za to, co od lat robi dla potrzebujących, ale przyznał, że nie rozumie jej zaangażowania politycznego w kampanię kandydata PO, "skrajnie ideologicznego i niewiarygodnego".

W odpowiedzi Ochojska podkreśliła, że nie jest zaangażowana w kampanię. "Poza tym byłam w Komitecie Wyborczym Szymona Hołowni" – napisała. Kandydat ten uzyskał 13,87 proc. głosów. Zdobył trzeci wynik – za Dudą i Trzaskowskim – i tym samym nie wszedł do II tury.

"Teraz każdy, kto chce głosować (mam nadzieję, że każdy) musi wybrać pomiędzy tymi dwoma kandydatami. Wybór Andrzeja Dudy w moim przypadku odpada. A wybrać trzeba"

– podkreśliła Ochojska.

W I turze wyborów prezydenckich Andrzej Duda uzyskał 43,5 proc. głosów, a Rafał Trzaskowski - 30,46 proc. Obaj zmierzą się w II turze w najbliższą niedzielę, 12 lipca.