Podczas spotkania z mieszkańcami Olkusza prezydent podkreślił, że fundamentem jest dla niego "ochrona tradycji, rodziny, wartości, które nas ukształtowały".

- To także ugruntowanie konstytucyjnego prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Tak, to także musi być uregulowane. Rodzice muszą mieć wpływ na to, kto przekazuje dzieciom treści w szkole i jakie to są treści poza programem szkolnym

- stwierdził.

Dodał, że "musi zostać do końca zreformowany w Polsce wymiar sprawiedliwości".

- Tak, żeby sądy wreszcie stały się sprawiedliwe, a sędziowie wiedzieli, po co orzekają, że orzekają w imieniu RP, że to jest także ich odpowiedzialność za sprawowanie władzy państwowej. I że także podlegają prawu, że mają stanowić przykład dla wszystkich ludzi przestrzegania prawa i praworządności, bo to jest ich obowiązek

 - powiedział Duda.

Prezydent powiedział, że w środę zaapelował "do całego środowiska politycznego, które wartości ma w sercu, do wszystkich tych, którzy takiej właśnie Polski opartej na wartościach, ale dynamicznie i nowocześnie się rozwijającej chcą, a jest ich bardzo wielu w Polsce, żebyśmy stworzyli wielką koalicję dla polskich spraw opartych na naszych polskich wartościach i na ich obronie".

- Wierzę w to, że dołączą się do tej koalicji, do tej służby dla polskich spraw i Polaków politycy różnych ugrupowań, ale także ci, którzy się deklarują jako politycy niezwiązani z żadnym ugrupowaniem, wielu polityków samorządowych takie deklaracje zawsze składa - wskazał Duda.

- Jeżeli rzeczywiście chcą Polski rozwijającej się, chcą Polski dynamicznej, odważnej, dumnej; Polski, która broni swoich spraw z godnością, także na arenie międzynarodowej; Polski, która czci swoich bohaterów, która pamięta o swojej historii - nie waha się tego mówić, ale odważnie broni swojego dobrego imienia i dobrego imienia narodu polskiego; Polski która szanuje i wspiera rodzinę; Polski, która stawia na nowoczesny rozwój i rozwija się nowocześnie, żeby młodzi ludzie znajdowali ambitną i dobrze płatną płacę; Polski, która chce być zamożna jak państwa na zachodzie Europy. Wierzę w to, że wszyscy, którzy takiej Polski chcą, do tej koalicji się dołączą, bo ich do tego zapraszam

 - powiedział.

- Myślę, że ludzie w Polsce po prostu tego oczekują, żebyśmy ponad wszelkimi podziałami, zapomniawszy o różnych drobnych różnicach, taką właśnie koalicję tworzyli. Przecież to jest marzenie wielu ludzi, którzy głosowali na Polskie Stronnictwo Ludowe, na Kukiz'15, na Konfederację i różnych niezależnych samorządowców. Ale jestem przekonany, że jest to także pragnienie wielu polityków, którzy przynależą lub uważają, że przynależą do tych formacji lub zgadzają się z ich programem. Bądźmy razem - powiedział prezydent.

Dodał, że chce Polski "spokoju i stabilizacji". Zwrócił uwagę, że po wyborach prezydenckich przez trzy kolejne lata nie są przewidziane żadne wybory w Polsce.

- Te trzy lata trzeba dobrze, zgodnie przepracować. Trzeba Polskę wyprowadzić spokojną, rozsądną polityką z tych meandrów kryzysu, w które wpędził nas koronawirus - powiedział prezydent. Zapewniał, że będzie współpracował w tej kwestii m.in. z rządem i związkami zawodowymi.

Andrzej Duda prosił mieszkańców Olkusza o wsparcie i głosowanie w wyborach.

- Namawiajcie innych, niech oddadzą głos za Polską, niech oddadzą głos za rozwojem Polski, a nie za awanturnictwem w Polsce, niech oddadzą głos za porządkiem i stabilnością w naszym kraju, a nie za zawieruchą i trzaskami - dodał prezydent.