W 2015 roku powstała organizacja pozarządowa Women on 20s (ang. kobiety na dwudziestkach), której celem było doprowadzenie do tego, żeby zmienić wzór banknotu 20-dolarowego tak, aby znalazła się na nim kobieta. Przeprowadzono głosowanie nad tym, która miałaby się na nim znaleźć. Wśród faworytów była pierwsza dama Eleanora Roosevelt, Wilma Mankiller – pierwsza kobieta wódz plemienia Cherokee i Rosa Parks, bohaterka walki o prawa obywatelskie dla czarnoskórych. Ostatecznie wygrała jednak słynna czarnoskóra abolicjonistka Harriet Tubman.

Tubman urodziła się jako niewolnik, ale udało jej się uciec. Po odzyskaniu wolności wielokrotnie ją ryzykowała wracając do rodzinnego Maryland, aby pomagać innym niewolnikom w ucieczce. Była instrumentalna w utworzeniu tzw. podziemnej kolei, jak nazywano system przewodników i kryjówek, który pomagał zbiegłym niewolnikom w dostaniu się do Kanady. Pomagała również Johnowi Brownowi, który zdobył zbrojnie arsenał w Harpers Ferry i chciał wywołać na południu USA niewolnicze powstanie. Podczas Wojny Secesyjnej Tubman służyła jako zwiadowca w armii Unii, a ostatnie lata życia poświęciła na walkę o prawo głosu dla kobiet.

W 2015 sekretarz skarbu w administracji Obamy Jack Lew zapowiedział, że Tubman znajdzie się na nowym banknocie 10-dolarowym, na którym zastąpi Alexandra Hamiltona, jednego z Ojców Założycieli USA i pierwszego sekretarza skarbu. W tym samym roku na Broadwayu zaczęto jednak grać poświęcony mu musical, który szybko stał się kasowym przebojem i wpłynął na ogromną popularność tego polityka.

Powrócono więc do pomysłu zmiany postaci na dwudziestodolarówce, którą obecnie zdobi kontrowersyjny prezydent Andrew Jackson, znany ze swoich rasistowskich poglądów, kampanii przesiedlania Indian (tzw. Szlaków Łez) i założenia Partii Demokratycznej. Lew zapowiedział, że nowy banknot pojawi się już w 2020 roku, w setną rocznicę wprowadzenia dziewiętnastej poprawki do konstytucji która dała kobietom prawo głosu.

W 2019 roku następca Lewa, Steven Mnuchin ogłosił, że termin w 2020 roku jest nierealistyczny. Stwierdził, że opracowanie nowego wzoru banknotu to długotrwały i skomplikowany proces z powodu konieczności stworzenia licznych zabezpieczeń przed fałszerstwem. Mnuchin zapowiedział, że wzory nowego banknotu będą pokazane najwcześniej w 2026 a sam banknot trafi do cyrkulacji najwcześniej w 2028. Także Len Olijar, szef odpowiedzialnego za tworzenie matryc banknotów Biura Grawerowania i Druku stwierdził, że data 2020 od początku była nierealistyczna.

Nieco później New York Times napisał o sprawie artykuł. Powołując się na anonimowe źródła w Departamencie Skarbu „ujawnili”, że projekt banknotu z Tubman jest już bardzo zaawansowany i nawet go pokazali czytelnikom. Opóźnienie w jego wprowadzeniu miało się wziąć nie z powodu trudności technicznych a z powodu obaw Mnuchina, że Trump z rasistowskich powodów nie zgodzi się na tą zmianę, co wywoła kolejny skandal.

O artykule NYT zrobiło się bardzo głośno. Departament Skarbu szybko wypuścił dementi, ale Trump po raz kolejny stał się obiektem ataków ze strony lewicy i sympatyzujących z nią mediów. Lewicowi członkowie Izby Reprezentantów zażądali od Białego Domu wyjaśnień przez co sprawą zajął się Rich Delmar, inspektor generalny Departamentu Skarbu.

Delmar zakończył niedawno swoje śledztwo i ustalił, że New York Times albo bezczelnie skłamał aby wywołać skandal albo, w najlepszym wypadku, został wprowadzony w błąd. Jego śledztwo wykazało, że oryginalny plan wprowadzenia nowego banknotu, który został stworzony jeszcze w 2016 roku, nie uległ nigdy zmianie. Delmar ogłosił w swoim raporcie, że wypuszczenie go w 2020 roku nigdy nie było brane pod uwagę przez ACD – komisję odpowiedzialną za tworzenie zabezpieczeń na banknotach. Lew ogłaszając ją publicznie zrobił to na własną rękę, nie przeprowadzając wcześniej konsultacji z własnymi ekspertami o tym, kiedy nowy banknot faktycznie będzie gotowy. Dodatkowo ujawnił, że rzekomy zaawansowany projekt nowej dwudziestki do którego dotarli dziennikarze NYT to tylko prosty fotomontaż polegający na wklejeniu zdjęcia Tubman na obecny banknot i nie ma nic wspólnego z prawdziwym projektem.

To już kolejny przypadek kiedy lewicujące media próbowały wrobić Trumpa w rasizm. Tym razem jednak sprawa ma o tyle niezwykły finał, że Trump jeszcze przed wypuszczeniem tego raportu przez inspektora postanowił na własną rękę uhonorować Tubman. Jej posąg ma się znaleźć w zapowiedzianym przez Trumpa w Rushmore „Narodowym Ogrodzie Amerykańskich Bohaterów” - nowym parku, w którym staną posągi osób, które odegrały ogromną rolę w historii USA.