Nawet okres obecnej pandemii koronawirusa nie stanął na przeszkodzie w rozpoczęciu przez firmę z Płocka budowy instalacji Visbreakingu. Oznacza to, że jak podkreślił wicepremier, „polska gospodarka najtrudniejszy czas ma już za sobą. Teraz na nowo zaczyna się odbudowywać, dlatego potrzebne jej są ambitne, prowadzone na dużą skalę inwestycje”.

Oddanie do użytku instalacji o wartości około 1 mld zł znacząco zwiększy uzysk przez PKN Orlen produktów lekkich, czyli benzyny i oleju napędowego. Po jej zakończeniu, pod koniec 2022 r., zysk operacyjny (EBITDA) koncernu wzrośnie nawet o 415 mln zł rocznie. 

– Inwestujemy w Visbreaking, ponieważ naszym celem jest skutecznie odpowiadać na stale rosnące zapotrzebowanie na produkty wysokomarżowe. Instalacja ta umożliwi nam optymalizację produkcji rafineryjnej i szybki wzrost zysków. Uzyskamy dzięki niej 2 proc. więcej paliwa z przerobu ropy

– dodał prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek.

Prace inwestycyjne związane z instalacją Visbreakingu zakończą się za 30 miesięcy. Oznacza to, że jeszcze w grudniu 2022 r. powinna ruszyć produkcja z tej instalacji. Równolegle będzie realizowana infrastruktura podłączenia Visbreakingu do reszty rafinerii.

Jak poinformował koncern, instalacja zostanie zbudowana w oparciu o licencję Visbreakingu firmy Shell/CB&I NEDERLAND B.V. Inwestycję wykonuje konsorcjum firm: KTI Poland SA i IDS-BUD SA. Dokonają one kompleksowego wykonania prac w formule „pod klucz”, tj. zaprojektowanie, dostawy, wykonanie robót budowlano-montażowych wraz z uruchomieniem oraz przeprowadzeniem rozruchu technologicznego instalacji.

W ramach integracji aktywów rafineryjnych i petrochemicznych oraz wydłużania łańcucha wartości PKN ORLEN przyspiesza także realizację pozostałych inwestycji w Płocku. Do końca tego roku otwarte zostanie Centrum Badawczo-Rozwojowe. To jeden z najważniejszych projektów inwestycyjnych dla przyszłości koncernu, który pozwoli zacieśnić współpracę biznesu ze światem nauki i umożliwi mu rozwój oraz wdrażanie własnych technologii. Główną częścią CBR będzie zaplecze badawczo-rozwojowe, z m.in. Halą Odwzorowań i Pilotaży o powierzchni blisko 2 tys. mkw. 

Chcąc utrzymać pozytywne efekty walki z szarą strefą, PKN ORLEN kontynuuje współpracę z Krajową Administracją Skarbową. Przekazał jej 32 nowe samochody Opel Vivaro o łącznej wartości 4,5 mln zł. Dodatkowo, płocki koncern wyposaży KAS w nowoczesne systemy łączności do 200 pojazdów za ponad 11 mln zł. 

– Jeszcze lepszy pobór należności podatkowych i celnych oraz walka z szarą strefą w obrocie paliwami bezpośrednio przełożą się na realny wzrost wpływów do budżetu państwa i przychodów rzetelnie wypełniających swoje obowiązki podatkowe przedsiębiorstw

– podkreślił wicepremier Jacek Sasin.