eDO App - jedna aplikacja do załatwienia tysięcy spraw

Podpisywanie różnego rodzaju dokumentów, kontakt ze wszystkimi urzędami administracji publicznej, zawieranie umów m.in. z dostawcami usług telekomunikacyjnych i ubezpieczycielami, a także potwierdzanie tożsamości przy umawianiu wizyt u lekarza lub wykupywaniu leków online – to tylko kilka możliwości, jakie oferuje nam aplikacja eDO App. Produkt przygotowany przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych dostępny jest nieodpłatnie w Google Play oraz App Store.

zdjęcie ilustracyjne

Do tej pory, żeby w domowym zaciszu załatwić sprawy urzędowe za pomocą e-dowodu, musieliśmy wyposażyć się w specjalny czytnik i podłączyć go do komputera. Wiązało się to z wydatkiem nawet kilkuset złotych. Alternatywne rozwiązanie przygotowała Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, która bezpłatnie udostępniła użytkownikom smartfonów wyjątkową aplikację. Chodzi o eDO App, dzięki której właściciel e-dowodu z aktywną warstwą elektroniczną w kilka chwil i o dowolnej porze z każdego miejsca na Ziemi może np. założyć Profil Zaufany (PZ) – bez wizyty w urzędzie oraz bez pośrednictwa bankowości elektronicznej. Oczywiście nie jest to jedyna funkcja aplikacji. Dzięki eDO App można m.in. kontaktować się również ze wszystkimi urzędami administracji publicznej, złożyć swój podpis (dokładnie taki jak tradycyjny) w internecie, a zawodowi kierowcy mogą podpisać wniosek o wydanie karty tachografowej. 

Działanie aplikacji jest bardzo proste. By skorzystać z możliwości jakie daje w administracji publicznej wystarczy wejść na stronę login.e-dowod.gov.pl i jako narzędzie do logowania e-dowodem wybrać „Smartfon z modułem NFC i aplikacją mobilną eDO App”. Odpalamy eDO App, skanujemy kod QR (wyświetlony na ekranie komputera) lub przepisujemy numer umieszczony pod kodem. Postępując zgodnie z poleceniami na ekranie smartfonu zostaniemy poproszeni o wpisanie numeru CAN i przyłożenie e-dowodu do telefonu oraz podanie czterocyfrowego kodu PIN ustalonego przy odbiorze dokumentu w urzędzie. Nasza tożsamość została właśnie potwierdzona i możemy zalogować się i korzystać z blisko 200 portali administracji centralnej, takich jak: Internetowe Konto Pacjenta, Profil Zaufany, Platforma Usług Elektronicznych ZUS, eKRUS, praca.gov.pl czy Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej. 

Twórcy eDO App zapewniają, że możliwości ich produktu będą rozwijane i to nie tylko w kierunku spraw urzędowych.

Naszym celem jest praca na rzecz rewolucji w e-tożsamości. Dlatego doskonale się składa, że dowód osobisty z warstwą elektroniczną oraz eDO App mogą ten cel realizować

- mówi Maciej Biernat, Prezes PWPW.

Zastosowana w e-dowodach warstwa elektroniczna, która zawiera dane osobowe, dzięki naszej aplikacji, umożliwia ich jednoznaczne potwierdzenie w sposób zdalny. Jest to pierwsze takie narzędzie w Polsce. Zarówno posiadacze e-dowodów, jak i biznes, otrzymują bezpieczne narzędzie, oparte na zaawansowanych zabezpieczeniach kryptograficznych do uwierzytelniania i autoryzacji

- dodaje.

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych deklaruje, że nieustannie pracuje nad poszerzeniem katalogu partnerów o kolejnych usługodawców. Dzięki aplikacji będzie można np. zawierać umowy najmu, przedłużać abonament na telefon lub internet u dostawców usług telekomunikacyjnych, potwierdzać swoją tożsamość przy umawianiu wizyt u lekarza, a także podczas wykupywania leków.
 

E-dowód to nowoczesna wersja tradycyjnego dowodu osobistego, wyposażona w warstwę elektroniczną – specjalny chip ukryty w plastikowym blankiecie. Zapisany jest na nim nasz profil osobisty, czyli m.in. imiona, nazwisko, PESEL, data i miejsce urodzenia. Jedyną widoczną różnicą między dokumentem nowej generacji a tym bezchipowym, jest obecność sześciocyfrowego numeru CAN.

 

Źródło: niezalezna.pl, PWPW

#eDO App #Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych #aplikacja na telefon #smartfon #profil zaufany

tm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo