"To wielka rzecz, na którą osoby z niepełnosprawnościami czekały, te 30 lat na pewno, a wcześniej pewnie też. Kiedy prezydent i premier powiedzą: tak jesteście ważnymi osobami w tym kraju. Tu nie chodzi o kwestie polityczne, ale tak jest, że dopiero teraz mamy sytuację, w której dostrzega się fakt, że osoby niepełnosprawne to jest grupa jednorodna, bo nie można powiedzieć środowisko osób niepełnosprawnych. Dostrzega się to, są takie osoby z niepełnosprawnością, które mogą normalnie żyć, pracować, płacić podatki i chcą to robić"

– mówił wiceminister na konferencji prasowej.

Wdówik dodał, że są też osoby, które są najsłabsze w społeczeństwie i potrzebują wsparcia, wszelkiego rodzaju asystencji, a nawet opieki.

"Tak się składa, że po 2015 r. wydarzyły się rzeczy epokowe dla tych osób, które chcą normalnie żyć, chcą być obywatelami, którzy pracują, płacą podatki, uczą się, jeżdżą na wypoczynek. Powstał fantastyczny program "Dostępność plus", który ogarnia różne wymiary życia i daje osobom z niepełnosprawnością szansę na to, że wreszcie ich prawa obywatelskie będą realizowane. (...) Powstał program 500 plus dla osób niepełnosprawnych – to konkret finansowy. Ale postał też Fundusz Solidarnościowy"

– pokreślił Wdówik.

W czasie konferencji wiceszefowa MRPiPS Iwona Michałek poinformowała o wsparciu rządu dla środowiskowych domów samopomocy w woj. kujawsko-pomorskim. W regionie jest ich 49 z 1 790 miejscami.

"Oprócz comiesięcznego dofinansowania w kwoce 1 750 zł na każdego uczestnika przeznaczyliśmy dodatkowo 1,453 mln zł na wsparcie środowiskowych domów samopomocy. Na początku pandemii ŚDS zostały zamknięte, a w tej chwili są już otwarte. Pomimo zamknięcia będą one tak samo finansowane jak wcześniej, w ogóle nie nastąpiło zahamowanie finansowania. To miało pomóc i pomogło w przetrwaniu tych bardzo ważnych miejsc, gdzie osoby niepełnosprawne mają codziennie wsparcie różnego rodzaju"

– powiedziała Michałek.

Wiceminister podkreśliła, że prezydent Andrzej Duda wspiera działania na rzecz osób niepełnosprawnych, zaznaczając, że z jego inicjatywy na pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych został powołany Wdówik, który jest niewidomy.

W czasie wizyty w Bydgoszczy wiceminister Wdówik podpisał w wojewodą kujawsko-pomorskim umowę na opiekę wytchnieniową i usługi asystenckie wartości prawie 1,5 mln zł.

"Program usług asystenckich i opieka wytchnieniowa to rozwiązania, których nie było i na które osoby niepełnosprawne czekały, bo dzięki nim wreszcie rodziny, które musiały zapewnić 24-godzinną opiekę swoim niepełnosprawnym dzieciom czy rodzeństwu będą miały warunki do tego, żeby wyjść i zostawić swoich bliskich w rękach profesjonalnych asystentów albo żeby wyjechać na tydzień odpoczynku"

– zaznaczył Wdówik.