W komunikacie dyrekcja OMC wyjaśniła, że zatwierdzona przez władze stolicy inwestycja, to inicjatywa hiszpańskiej Izby Lekarskiej (CGCOM). Ma służyć upamiętnieniu ponad 100 pracowników służby zdrowia, którzy zmarli wskutek zakażenia koronawirusem.

Władze OMC wyjaśniły, że monument, który powstanie przy stołecznym placu Sagrados Corazones (Świętych Serc), upamiętni śmiertelne ofiary koronawirusa zatrudnione podczas epidemii w służbie zdrowia. Pomnik będzie formą uczczenia także pracowników aptek, którzy zmarli po zakażeniu SARS-CoV-2.

Nowy pomnik będzie drugim w Madrycie monumentem, nawiązującym do epidemii koronawirusa. 15 maja przy ulicy Alcala, w stołecznym śródmieściu, odsłonięto pomnik wszystkich ofiar Covid-19.

W czwartek premier Pedro Sanchez potwierdził, że dotychczas w całym kraju zakażonych zostało ponad 52 tys. pracowników służby zdrowia. Ponownie odrzucił kierowane pod adresem jego gabinetu oskarżenia, że brakiem sprzętu ochronnego w szpitalach naraził na liczne zakażenia personel tych placówek.

Z kolei w poniedziałek rząd przedstawił badanie odporności na koronawirusa mieszkańców Hiszpanii, z którego wynika, że co najmniej 10 proc. personelu szpitali przeszła zakażenie. W skali całej hiszpańskiej populacji odsetek osób z przeciwciałami, jak dowodzi studium, wynosi zaledwie 5,2 proc.

Z szacunków ministerstwa zdrowia Hiszpanii wynika, że dotychczas w całym kraju z powodu zakażenia koronawirusem zmarło 28,3 tys. osób, a zainfekowanych zostało ponad 252 tys. Część władz wspólnot autonomicznych oraz organizacji lekarskich twierdzi, że statystyki te są zaniżone.