Ideologia a pomniki

  

Obalanie pomników przez ruchy Black Live Matter budzą mój intelektualny niepokój. Z pewnością podobne pytania stawiali sobie również wszyscy ci, który przyglądali się rewolucji bolszewickiej, robionej także w imię równości klas i wyzwolenia spod ucisku. Należy sobie jednak zadać pytanie, co będzie następne i jakie rewolucje dotkną przyszły świat.

Skoro można dzisiaj obalać pomnik Krzysztofa Kolumba, bo był rasistą, co będzie, gdy ludzkość zmieni zdanie w innych kwestiach? Czy obalimy pomniki wszystkich tych, którzy uważali na przykład, że homoseksualizm jest chorobą? Spalimy książki, z których uczyli się psychiatrzy jeszcze w latach 50.? Zresztą rewolucje można sobie wyobrazić bardzo różne, a wynik ideologicznego zapału w polityce pomnikowej widać u nas od dawna na wielu płaszczyznach. Przykładowo z niewiadomych dla mnie przyczyn władze Warszawy przez osiem lat blokowały ustawienie gotowego pomnika pierwszego dyrektora Lasów Państwowych Adama Loreta w parku przy ul. Wawelskiej, przed dawną siedzibą stworzonego przez niego przedsiębiorstwa. Lata temu opanowane przez lewicę władze Białowieskiego Parku Narodowego nie chciały się również zgodzić na tablicę z wizerunkiem dyrektora na swoim terenie. Dlaczego się tak stało, łatwo się domyślać po reakcji aktywistów ekologicznych na odsłonięcie pomnika Loreta w nowej lokalizacji przy ul. Grójeckiej. Otóż ogłosili, że skandalem jest to, że leśnik jest przy pniu drzewa, bo skojarzyło im się to z wycinką. Czy nie stoi za tym to samo myślenie, co u zadymiarzy dewastujących pomnik Tadeusza Kościuszki? Co będzie, gdy już przestaniemy zabijać zwierzęta na mięso? Weźmiemy się za obalanie pomników wszystkich osób, które jadły mięso? Dziś wydaje się to trywializowaniem, ale patrząc na wydarzenia z ostatnich tygodni, nie uważam, że to nieprawdopodobne. Ideologia zatruła ludziom mózgi i dziś już nie za bardzo można cokolwiek z tym zrobić. 
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska

Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts