Rośnie liczba wyborców za granicą. 150 tys. nowych wniosków o dopisanie do spisu

Aktualna liczba wniosków zarejestrowanych o dopisanie do spisu wyborców za granicą w systemie e-wybory to 525 346. Liczba nowych wniosków złożonych po I turze to 150 663 - poinformował dzisiaj polski resort spraw zagranicznych.

Siedziba MSZ
By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=37535839

MSZ informował pod koniec czerwca, że pomimo pandemii w wyborach prezydenta RP za granicą odnotowano rekordową frekwencję, a do spisów wyborców za granicą zapisało się ponad 387 tysięcy obywateli, w tym ponad 343 tysięcy głosujących korespondencyjnie.

Wyborcy za granicą, którzy nie zarejestrowali się przed głosowaniem w I turze, a chcą zagłosować korespondencyjnie, mogli się zarejestrować do 29 czerwca do północy. Nowi wyborcy, którzy chcą zagłosować osobiście, mają czas na rejestrację do 9 lipca do północy. Osoby zarejestrowane do głosowania w I turze nie muszą rejestrować się ponownie - zgłoszenie pozostaje ważne na drugą turę. II tura wyborów odbędzie się 12 lipca.

W niektórych obwodach za granicą wyborcy mogą głosować jedynie w sposób korespondencyjny ze względu na obostrzenia wprowadzane w poszczególnych państwach w wyniku epidemii koronawirusa. W części z państw można głosować osobiście, a w części państw możliwe są obie formy głosowania.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

maa
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo