Baza Ofiar Zbrodni Wołyńskiej on-line

IPN po raz pierwszy udostępni on-line Bazę Ofiar Zbrodni Wołyńskiej. Według najnowszych badań historyków z rąk ukraińskich nacjonalistów zginęło wówczas ok. 60 tysięcy Polaków. Od 8 lipca 2020 r., na portalu zbrodniawolynska.pl pojawi się zakładka: Baza Ofiar, w której będzie można znaleźć informacje o osobach zamordowanych przez nacjonalistów ukraińskich. Integralną częścią projektu będzie interaktywna mapa zbrodni, na której oznaczono miejsca śmierci powiązane z danymi ofiar i faktami opisanymi w bazie.

Polacy zamordowani w Lipnikach

Projekt ma charakter długofalowy. Prace nad Bazą rozpoczęto na początku 2019 roku. W pierwszym etapie udostępnimy informacje dotyczące woj. wołyńskiego. W kolejnych etapach, bazując na kwerendach archiwalnych, relacjach świadków i publikacjach naukowych, będziemy sukcesywnie uzupełniać i dodawać informacje odnoszące się do pozostałych województw II RP.

 

Zakończenie przewidywane jest na lipiec 2023 roku, co zbiegnie się obchodami 80. rocznicy Ludobójstwa. IPN chce do tego czasu wydobyć z niepamięci jak najwięcej informacji o losach zamordowanych Polaków oraz upamiętnić te osoby, które w zdecydowanej większości nie posiadają nawet swoich grobów. Korzystający z Bazy będą mieli możliwość zgłaszania uzupełnień do opisów oraz dodawania nowych za pomocą specjalnie przygotowanego formularza kontaktowego.

 

Baza Ofiar będzie dostępna na portalu www.zbrodniawolynska.plod 8 lipca 2020 roku.

 

 Źródło: ipn.gov.pl

#zbrodnia wołyńska #Baza Ofiar #zbrodnie ukraińskie

Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo