Pierwsze miejsce w lipcowym rankingu zajął Andrzej Duda, do którego zaufanie deklaruje 50 procent badanych (o 8,7 pkt proc. więcej w porównaniu z sondażem z początku czerwca). Prezydent otwiera zestawienie po raz pierwszy od marca i to jego najlepszy wynik od wielu miesięcy - lepszy osiągnął tylko w listopadzie 2017 r., gdy zdobył rekordowe 51,1 procent. - poinformował portal Onet.pl.

Na drugim miejscu znalazł się Mateusz Morawiecki, który cieszy się zaufaniem 47,1 proc. badanych (0,3 pkt proc. więcej); w jego przypadku padł osobisty rekord, to najwyższy wskaźnik pozytywnych opinii o obecnym szefie rządu od początku notowań IBRiS dla Onetu, prowadzonych co miesiąc od listopada 2015 r.

Podium zamyka Rafał Trzaskowski. Prezydent Warszawy i rywal Andrzeja Dudy w II turze wyborów prezydenckich darzony jest zaufaniem przez 43,6 proc. ankietowanych (wzrost o 6,4 pkt proc.).

Największym wzrostem wśród wszystkich osób w zestawieniu pochwalić się może Krzysztof Bosak (Konfederacja), do którego zaufanie wzrosło dwukrotnie - z 13,2 procent do 25,4 procent. To więcej, niż np. zaufanie do Adriana Zandberga (Lewica) czy marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego (KO). Swój osobisty rekord pobił Szymon Hołownia, który w rankingu zajął czwarte miejsce. Czołową piątkę zamknął minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Badanie IBRiS dla Onetu zostało przeprowadzone 4 lipca metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI). Badana próba wyniosła 1100 osób.