W Wadowicach trwa spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej

W Wadowicach rozpoczęło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej. Jest to pierwsze spotkanie na tym szczeblu w ramach polskiej prezydencji w V4, która rozpoczęła się 1 lipca.

Ivan Korczok i Jacek Czaputowicz
fot. Tymon Markowski (MSZ)

 

Gospodarzem szczytu jest szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz, który przywitał gości na wadowickim rynku. W rozmowach uczestniczą szef czeskiego MSZ Tomasz Petrziczek, szef MSZ Słowacji Ivan Korczok i węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.

Po przywitaniu i wspólnym zdjęciu szefowie resortów spraw zagranicznych Polski, Czech, Słowacji i Węgier udali się na rozmowy plenarne, które odbędą się Urzędzie Miasta w Wadowicach.

Jak zapowiedziało MSZ, głównymi tematami spotkania będą m.in.: unijny budżet, prezydencja Niemiec, kwestia rozszerzenia UE, współpraca z partnerami wschodnimi Unii, a także współpraca transatlantycka i stosunki UE-Chiny.

Po rozmowach ministrowie państw Grupy Wyszehradzkiej wezmą udział we wspólnej konferencji prasowej, a następnie złożą kwiaty przed pomnikiem papieża Jana Pawła II. Przewidziano też zwiedzanie bazyliki wadowickiej i domu Wojtyłów.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Wadowice #Grupa Wyszehradzka #MSZ #Jacek Czaputowicz #Polska #Czechy #Węgry #Słowacja #Ivan Korczok #Péter Szijjártó #Tomasz Petrziczek

tm
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo